Ekonomi

Kayseri’ye dev yatırım

TOMTAŞ Havacılık İcra Komitesi Üyesi Ali Ekşi; 200 milyon dolarlık yatırımla 2000 kişiye istihdamın müjdesini verdi. Fabrikada faaliyet gösterecek tezgahlardan ilkinin montajının 10 gün önce tamamlandığı öğrenildi.

Ali Ekşi; “TOMTAŞ planlamalarında 200 milyon dolarlık yatırımla 2000 kişiye doğrudan istihdam sağlamayı hedeflerken, havacılık ekosistemine dahil olacak ulusal ve global şirketler de eklendiğinde milyar doların üzerinde ciro ve 5000’in üzerinde nitelikli istihdam öngörüyoruz. TOMTAŞ dışında gelecek.” Türkiye’nin ilk uçak fabrikası TOMTAŞ Havacılık ve Teknoloji A.Ş. yeniden faaliyete geçiyor. Cumhuriyetin ilanından 3 yıl sonra açılan ve 2 yıl hizmet verdikten sonra Kayseri Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı’na dönüştürülen fabrika, TUSAŞ, ASFAT, Erciyes Teknopark ve Kayserili iş adamlarının ortak girişimiyle yeniden üretime başlıyor. Devletin yönetime doğrudan katılımı, yüzde 49’luk halk katılımıyla birlikte bir otokontrol mekanizması sağlıyor. Havacılık branşının ihtiyaç duyduğu tüm alt sistemlerin üretileceği ve uçak bakım faaliyetlerinin gerçekleştirileceği fabrikaya 200 milyon dolarlık yatırım yapılacak ve 2 bin nitelikli istihdam sağlanacak. Havacılık ekosistemi kampüsü için ilk adım Kayseri Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nden geldi. Karar, farklı siyasi partilerden meclis üyelerinin oybirliğiyle alındı. Tesiste bakım ve üretim hangarları, Ar-Ge merkezleri, test laboratuvarları, rüzgar türbinleri ve simülasyon merkezleri bulunacak. Test uçuşlarına uygun pistler ve entegre kampüsün yer alacağı proje kapsamında, uçak yapısal imalatından uçak bakımına, genel havacılık faaliyetlerinden uçuş eğitim programlarına, alt ünitelerden alt ünitelere kadar birçok temel alanda faaliyetler gerçekleştirilecek. montaj, retrofit, özgün ve milli platform üretimi. Kayseri’de yaratacağı istihdam kapasitesinin yanı sıra, Kayseri halkına yatırım ve katkı imkânı sağlayacak, 2. etap yatırımlarının başlamasıyla birlikte değerli bir kısmı da kamuya açılacak. Fabrikada faaliyet gösterecek tezgahlardan ilkinin montajının 10 gün önce tamamlandığı öğrenildi.

Kentin ortak aklı ve kolektif çabası sonuç verdi

Anadolu’nun değerli sanayi kentlerinden bazıları, Kayseri dışında havacılık gibi yüksek teknolojiye sahip ve diğer branşlar arasında sürükleyici bir kapasiteye sahip olan bir alanda yatırım konusunda uzun süredir çalışmalar yürütüyor. Ancak şehrin ileri gelenlerinin, iş adamlarının, devlet adamlarının ve vatandaşların oluşturduğu fikir ve eylem birliği sayesinde bu yatırım bir anlamda değerli rakiplerle yarışarak Kayseri’ye kazandırıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan TOMTAŞ Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekşi;

“Kayseri ve hatta ülkemiz için vizyon projesi sayılabilecek proje, Kayseri Erkilet Havalimanı çevresinde havacılık ve uzay teknolojisi ekosistemi olarak hayat bulacak. Havacılık ekosisteminin yerleşeceği kampüs için ilk adım” Büyükşehir Meclisi’nde muhalefet temsilcileri de dahil olmak üzere tüm milletvekillerinin oybirliğiyle alınan karar, öncelikle emeği geçen herkese teşekkür ederiz.Yatırım tamamlandığında hayata geçecek olan havacılık teknolojisi geliştirme bölgemiz de hizmete açıldı. Pistlere taksiyle ulaşım imkânına sahip konumuyla küresel pazara hitap eden, hem askeri hem de sivil havalimanlarının yanında yer alan proje, Kayseri’ye 3 saatlik uçuş mesafesiyle dünya havacılık ağının yüzde 80’ine hizmet verebilecek. Hizmet verecek rekabetçi bir havacılık ekosistemi için benzersiz olması, uçuş eğitim programlarından, alt ünite montajından retrofit ve sonuçta özgün ve milli platform üretimine kadar birçok kilit alanda faaliyet gösterme olanağı sağlayacak.”

200 milyon dolar yatırım 2000 istihdam

Ali Ekşi ayrıca 200 milyon dolarlık yatırımla 2000 kişiye istihdamın müjdesini verdi; “TOMTAŞ, planlarında 200 milyon dolarlık yatırımla 2000 kişiye doğrudan istihdam sağlamayı hedeflerken, ilerleyen aşamalarda havacılık ekosistemine dahil olacak ulusal ve küresel şirketler, özellikle de Kayseri merkezli şirketler ve start-up’lar bu projeye katkı sağlayacak. Bu firmalara hizmet verecek olan firmaların milyar doların üzerinde ciroları ve 5000’in üzerinde ciroları olacak. Nitelikli istihdam öngörüyoruz” dedi.

Ekşi, “Umarım yaklaşık 6 yıldır üzerinde çalıştığımız şehrimiz ve projesi hayata geçmiş, emeklemeye başlamıştır” dedi. “Yürüyecek, koşacak, mutlaka kanatlanıp uçacak. Artık devlet aklı ve kamuoyu bilinci 70 yıl öncesinden çok farklı. Bir asır önce başlayan hayali durdurmak artık mümkün değil. Artık mümkün değil.” Bir asır önce başlayan hayali durdurun. Önce Nuri Demirağ’ı bloke edecek, sonra da Tomtaş’ın faaliyetlerini engellemeye çalışacak. “Dış zihniyete karşı devlet, millet ve şehir olarak çok güçlü bir birliktelik var” dedi. – KAYSERİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu