Haber

İsrail ambulans konvoyunu vurdu: Gazze’den tahliyeler durduruldu

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları’nın 7 Ekim’de gerçekleştirdiği operasyonun ardından İsrail ile Hamas arasında çatışmalar devam ederken, Mısır güvenlik kaynakları Gazze’den tahliyelerin durdurulduğunu bildirdi. İsrail’in ambulans konvoyunu hedef aldığı Cuma gününden bu yana Refah Sınır Kapısı’ndan tahliyelerin askıya alındığı belirtildi. Reuters’a konuşan kaynaklar, yardım TIR’larının bölgeye girişine izin verildiğini belirtti.

Gazze’deki Hamas hükümeti, İsrail’in bölgenin en büyük hastanesi olan Şifa hastanesi yakınlarında bir ambulans konvoyunu vurduğunu duyurdu. Gazze Sağlık Bakanlığı saldırıda 13 kişinin öldüğünü, 26 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Ne oldu?

Mısır, İsrail ve Hamas arasında, Katar’ın arabuluculuğu ve ABD’nin uyumuyla varılan anlaşma kapsamında, abluka altındaki Gazze’den yabancı pasaport sahipleri ile durumu kritik olan bazı yaralıların tahliyesi için sınır kapısı açıldı. Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı İsmail Hayrat, çatışmaların devam ettiği Gazze Şeridi’nden toplam 7 bin yabancı ve çifte vatandaşın tahliyesine yardımcı olacaklarını söyledi. Yabancı ülkelerin diplomatik temsilcileriyle bir araya gelen Hayrat, Mısır’ın Refah Sınır Kapısı’ndan Gazze’deki yabancı vatandaşların tahliyesini ve kabulünü kolaylaştırmak için hazırlık yaptığını belirtti. Hayrat, tahliye edilecekler arasında 60’tan fazla ülkeden yaklaşık 7 bin kişinin bulunduğunu açıklamıştı. (DIŞ HABER)

haber-akoren.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu