Ekonomi

“Güneş enerjisi yatırımları petrol harcamalarını geçecek”

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) World Power Investments raporuna göre, küresel enerji krizinin tetiklediği enerji güvenliği endişeleri nedeniyle saf enerji yatırımları fosil yakıt harcamalarını engellemektedir.

Bu yıl 2,8 trilyon dolara ulaşması beklenen küresel enerji yatırımlarının 1,7 trilyon dolarının yenilenebilir enerji, elektrikli araçlar, nükleer enerji, şebeke, depolama, düşük emisyonlu yakıtlar, verimlilik gibi temiz teknolojilerde gerçekleşeceği öngörülüyor. ve ısı pompaları. 1,1 trilyon dolar tutarında kömür, gaz ve petrol yatırımı yapılacağı iddia ediliyor.

2021-2023 döneminde yıllık bazda saf elektrik yatırımlarının %24, fosil yakıt yatırımlarının ise %15 artacağı hesaplanıyor.

Temiz enerji yatırımlarındaki artışın yüzde 90’ının gelişmiş ekonomiler ve Çin odaklı olması ve bu alandaki en büyük yatırım eksikliklerinin gelişmekte olan ülkelerde görülmesi, küresel ölçekte saf enerji dönüşümünün gerçekleşmesi için değerli riskler oluşturuyor.

Güneş enerjisine her gün 1 milyar dolardan fazla yatırım yapılıyor

Bu yıl 1.7 trilyon dolara ulaşması beklenen saf teknoloji yatırımlarının, bir önceki yıla göre yüzde 10 artışla 650 milyar dolarını yenilenebilir enerjiden oluşturması bekleniyor.

Tüm küresel enerji ve saf teknoloji yatırımları arasında kaynak bazında en büyük yatırımın her gün bir milyar doları aşan toplam güneş enerjisi ile başka bir deyişle bu yıl toplam 380 milyar dolar.

Tüketici harcamalarındaki artışın da etkisiyle elektrikli araçlara olan talebin artmasıyla birlikte bu alandaki yatırımların bu yıl 130 milyar doları bulacağı hesaplanıyor.

Elektrik branşının bu yıl toplam enerji yatırımlarının 1,2 trilyon dolarını geçen yıla göre yüzde 12 artışla oluşturacağı tahmin ediliyor.

Petrol ve gaz üretim yatırımlarında yüzde 7 artış

Öte yandan, petrol ve gaz üreticilerinin net gelirlerinin geçen yıl 4 trilyon dolara ulaşmasının ardından bu alandaki yatırımların artması bekleniyor.

Büyük ve orta ölçekli petrol, gaz ve kömür şirketlerinin açıkladığı planlara göre, fosil yakıt tedarik harcamalarının bu yıl 2022’ye göre yüzde 6 artışla 950 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Bu harcamanın en büyük kısmının petrol ve gaz arzı yatırımları olacağı ve söz konusu branşlardaki yatırımların yüzde 7 artarak 500 milyar dolara ulaşacağı hesaplanıyor.

IEA Lideri Fatih Birol, raporla ilgili yaptığı değerlendirmede, saf enerjinin birçok kişinin düşündüğünden daha hızlı büyüdüğünü belirterek, “Bu, yatırımların fosil yakıtlardan çekilip temiz teknolojilere yöneldiğinin bir göstergesi. Fosil yakıtlar, temiz enerji şu anda 1,7 dolar.” 5 yıl önce bu oran bire birdi. Burada vereceğim en parlak örnek, güneş enerjisi yatırımlarının ilk kez petrol üretim yatırımlarını geride bırakacağıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu