Haber

CHP kongresinde gündem! Kılıçdaroğlu’nun önünde 3 yol var; iki koltuktan ayrılmak demek

Genel Seçimlerde 40 milletvekilini başka partilere verdiği için eleştirilen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde mağlup oldu.

TALEP ARAMALARI BAŞLADI

Kılıçdaroğlu bir kez daha oy CHP’nin yenilgisi lobicileri harekete geçirdi. CHP lideri, “Mücadeleye devam edeceğim” diyerek istifa tartışmalarını engellemek istese de peş peşe çok sayıda istifa daveti geldi. CHP’nin kongreye katılıp katılmayacağı henüz netlik kazanmazken, CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova konuyla ilgili değerli değerlendirmelerde bulundu.

ÖNÜNDE 3 SEÇENEK VAR

Canova, “Kılıçdaroğlu net bir karar vermedi. Bu nedenle kongre için bir takvim ve her ihtimale karşı plan istedi. Önünde üç seçenek var:

  1. Birincisi, il ve ilçe kongrelerinin ilk yapılacağı olağan kongre sürecinin işletilmesidir. Dolayısıyla 8-9 aylık bir mühlet demektir. Bu da Kılıçdaroğlu ve partisinin yerel seçime gitmesi anlamına geliyor.
  2. En az üç aylık bir sürenin gerekli olduğu hızlandırılmış olağan kongre. İl ilçe kongreleri yine hızlı bir şekilde yapılacak ve sonbaharda eylül ayında kongre yapılacak.
  3. Olağanüstü kongre, genel başkan bu kararı alırsa 45 gün sonra büyük kongre toplanacak. Temmuz ayına denk gelmektedir.

CHP genel başkanı bu seçeneklerden birine karar verecek. Bu son iki seçeneği tercih etmesi halinde Kılıçdaroğlu, başkanlıktan ayrılma yönünde adım atmış sayılacak. Ancak 8-9 ay sürecek olağan kongre için düğmeye basarsa yerel seçimlerde partinin başında kalacağı yönünde yorumlar var. Parti içi değerlendirmelerden sonra nihai kararı vermesi bekleniyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu