Haber

AP yolsuzluk davasında kilit figüre şartlı tahliye

Avrupa Parlamentosu’nda (AP) patlak veren yolsuzluk skandalı kapsamında tutuklanan eski AP üyesi Antonio Panzeri hakkında düzenli tahliye kararı verildiği bildirildi.

Belçika polisi ve adli makamları tarafından 9 Aralık 2022’de başlatılan yolsuzluk ve kara para aklama soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve o tarihten bu yana Brüksel’de tutuklu bulunan eski AP üyesi İtalyan siyasetçi Antonio Panzeri’nin yargılanacağı açıklandı. elektronik bileklik taşımak şartıyla şartlı tahliye edildi. Panzeri’nin avukatı Laurent Kennes’in müvekkili için alınan kararla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu karar birkaç gün içinde hayata geçirilecek. İcraata devam edeceği konutta elektronik bileklik takılacak.” cezasını çek.”

Devletle anlaşarak itirafçı oldu.

AP ve Avrupa Birliği (AB) kurumlarını sarsan yolsuzluk soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve akabinde tutuklanan Antonio Panzeri’nin gözaltı sürecinde ve bu kapsamda Belçikalı yetkililerle anlaşma yaptığı açıklandı. anlaşmaya varırsa, soruşturmaya itirafçı olarak katkıda bulunması karşılığında bazı avantajlar elde edecekti. Tıpkı eski AP Genel Başkan Yardımcısı gibi soruşturma kapsamında tutuklanan ve halen cezaevinde olan Yunan siyasetçi Eva Kaili ile dokunulmazlığının kaldırılmasının ardından tutuklanan Belçikalı eski AP üyesi Marc Tarabella da halen cezaevinde. Kaili ve Tarabella’nın avukatlarının tahliye talebini defalarca reddeden Belçika yargı makamlarının soruşturmada kilit rol oynayan Panzeri’nin serbest bırakılmasına karar vermesi Brüksel’de şaşkınlık yarattı.

Karara ilişkin AB makamları tarafından herhangi bir yorum yapılmazken, soruşturma kapsamında halen tutuklu bulunan diğer tutuklular hakkında emsal karar verilip verilmeyeceği bilinmiyor. – BRÜKSEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu