Haber

Almanya, puan sistemine geçiyor

Yunus Ülger

Uzun vakittir yetişmiş işgücü açığı problemiyle karşı karşıya bulunan, buna ek olarak nüfusu da azalan Almanya, göçmen almak için harekete geçti. Bunun için 23 sayfalık bir taslak hazırlayan federal hükümet, Kanada, ABD ve Avustralya üzere puan sistemiyle göçmen almayı planlıyor. Patron kuruluşları teşebbüsü olumlu karşılarken, ana muhalefet Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU), plana temkinli yaklaştı, detayları gördükten sonra açıklama yapacağını bildirdi.

Birçok medya kuruluşu tarafından yayınlanan ve federal hükümetin bugün bakanlar şurasında görüşeceği planın üç ayağı bulunuyor. Planın birinci ve en değerli ayağı, ülkeye puan sistemiyle göçmen alımını öngörüyor. Göçmen alımında meslek, Almanca bilgisi, iş deneyimi, Almanya teması ve yaş temel ölçütler olacak. Taslakta, göçmen alımının saydam olacağı ve bürokrasisiz gerçekleştirileceği belirtiliyor. Almanya’ya göçü cazip kılmak için “Make it Germany” sloganıyla internet üzerinden tanıtım yapılacak, Almanya ‘yenilikçi ve farklı kültürlerden insanların yaşadığı çeşitli bir ülke’ olarak sunulacak.

MESLEĞİ OLANLARA ALMANYA’YA GELİP İŞ ARAMA İMKANI

Taslak ikinci olarak, meslek sahibi yabancılara Almanya’da bir iş bulmadan önce gelip, burada iş arama imkanı sağlamayı öngörüyor. Mesleklerini, diplomalarını ve iş tecrübelerini burada tanıtabilecekler. Şu anki uygulama, yabancılara buraya gelmeden önce bir iş bulma ve diploma ve mesleklerini tanıtma koşulu getiriyor. Taslağının üçüncü ayağına göre ise meslek sahibi olmayan ancak iş tecrübesi olanlar da Almanya’ya göç edebilecekler. Bu bağlamda, bilgisayar ve bağlantı teknolojileri alanında çalışmış olanlara Almanca bilgisi şartı getirilmeyecek, bu bahiste karar patronlara bırakılacak. Plan, Almanca öğretiminin ülke dışında yaygınlaştırılmasını da öngörüyor.

İŞVERENLER OLUMLU KARŞILADI, MUHALEFET TEMKİNLİ

Federal hükümetin planı, patron kuruluşlar ve uzmanlar tarafından olumlu karşılanırken, ana muhalefet Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) temkinli yaklaştı. CDU Lideri Friedrich Merz, taslağı detaylı olarak inceledikten sonra kıymetlendirme yapacaklarını söyledi. Merz, puan sisteminin Almanya için uygun olmayacağını savundu.

Planı olumlu bulan Almanya Sanayi ve Ticaret Odaları Lideri Peter Adrian, ülkeye yetişmiş işgücü göçünün kolaylaştırılması gerektiği söyledi. Adrian, nitelikli eleman açığı sebebiyle birden fazla patronun siparişleri geri çevirmek zorunda kaldığını bildirdi.

Tagesschau haber sitesine konuşan Köln’deki Alman Ekonomi Enstütüsü’nden Dirk Werner, daima ve kalıcı göçün nitelikli işgücünü teminata alacağını söyledi. Almanya’daki bürokratik engelleri hatırlatan Werner, göç alan ülkelerde bürokratik engellerin Almanya’ya nazaran az olduğunu bildirdi. Göçmenlerin Almanya’da sekiz yıllık ikamet sonunda süresiz oturma izni alabildiklerini, başka ülkelerde bu sürenin daha kısa olduğunu söyledi.

ALMANYA’DA 873 BİN İŞYERİ BOŞ DURUYOR

Federal İş Ajansı’nın verilerine göre Eylül 2022 itibarıyla Almanya’da 873 bin işyeri boş duruyor. Eylül 2020’de doldurulamayan işyeri sayısı 590 bin dolayındaydı. Nürnberg kentinde İşpazarı ve Meslek Araştırma Enstitüsü’nün bilgilerine nazaran, Almanya’nın nüfus azalmasına karşı her yıl 400 ile 500 bin ortasında göçmen alması gerekiyor. Almanya, bu gayeyle doğum oranının yüksek olduğu Batı Balkan ülkelerinden göçmen almak istiyor. Nitelikli işgücü için de uzak Asya ile Latin Amerika ülkelerine odaklanmış bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu