Haber

Yunan Sahil Güvenlik’in 78 kişinin ölümüne neden olan tekneyi İtalya’ya doğru itmeye çalıştığı iddiası

Yunan Sahil Güvenlik ekiplerinin, şimdiye kadar 78 kişinin ölümüne neden olan balıkçı teknesini Mora açıklarında İtalyan karasularına itmeye çalıştığı öne sürüldü.

Yunanistan Radikal Sol İttifakı (SYRIZA) Lideri Alexis Tsipras, dün olayla ilgili bilgi almak için kurtarılan göçmenlerin götürüldüğü Kalamata Limanı’nı ziyaret etti.

Ziyaretin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Tsipras, olaydan sağ kurtulan göçmenlerin bu iddiaları kendisine ilettiğini söyledi.

Bu iddiaları doğrulayacak yetkili kişinin kendisi olmadığını belirten Tsipras, “Sorduğum sorular kilit öneme sahip. Siyasi olarak değerlerimizi, Frontex ve AB siyasetini ve ayrıca ülkemizin izlediği politikayı ilgilendiriyor.” son dört yıldır.” söz konusu.

Tsipras, yetkililerin “700’den fazla kişinin batmaya hazır bir teknede olduklarını gördüklerinde onları kurtarmaya çalışmak yerine rotalarına devam etmelerine izin veren protokoller nelerdir?” gibi sorulara yanıt vermesi gerektiğini vurguladı.

Erken müdahale etmemekle eleştirilen Sahil Güvenlik ekipleri, yardım tekliflerinin reddedildiğini belirtti.

14 Haziran’da Yunanistan’ın Mora Yarımadası’na bağlı Navarino’dan 47 deniz mili uzaklıkta, düzensiz göçmenleri taşıyan bir balıkçı teknesi uluslararası sularda alabora oldu.

Olayda 78 kişi hayatını kaybetti, 104 kişi kurtarılarak Kalamata Limanı’na getirildi.

Yunan Sahil Güvenlik, kurtarılan göçmenlerden 47’sinin Suriye, 43’ünün Mısır, 12’sinin Pakistan ve 2’sinin Filistin vatandaşı olduğunu açıkladı.

Kâr amacı gütmeyen Alarm Phone’a göre, gemide yaklaşık 700 kişi vardı.

Arama kurtarma çalışmaları halen devam ediyor. Uzmanlar, ölü sayısındaki artıştan endişe ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu