Haber

Yapay zeka ile yükselecek 10 meslek

İSTANBUL (İGFA)-Geleceğin mesleklerini icra edebilmek için kodlama ve yazılımları doğru bir şekilde öğrenmek gerekiyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun İşlerin Geleceği Raporu, 14 milyon işin tehlikede olduğunu ve yakın gelecekte sürdürülebilirlik çabalarında açıkça bir artış olacağını belirtti. Kodlama ve yazılım konusunda uzmanlaşmak isteyenlere eğitim veren Laba markası robot_dreams’in Türkiye Ülke Müdürü Elif Tuzlakoğlu, yapay zekanın işgücü piyasasında tartışmacı bir dönüşüm yaratacağını, yazılım ve kodlama maliyetlerinin artacağını söyledi.

“10 ÇALIŞANDAN EN AZ 6’SI YAPAY ZEKA UYGULAMALARI KULLANMAK ZORUNDADIR”

Teknoloji devrimi sadece yeniliğe yol açmaz, aynı zamanda birçok iş kaybına da neden olur. İş dünyasının bu yeni yapay zeka çağından ne ölçüde etkileneceği merak ediliyor.

Yapay zekanın ortaya çıkmasıyla birlikte teknolojik atılımların iş piyasasına yön vereceğini vurgulayan Elif Tuzlakoğlu, “Birçok şirket şimdiden çalışanlarına yapay zeka kullanımı konusunda eğitim vermeye başlamalı. Ancak yazılım ve kodlama öğrenmek için fırsatlar yaratılmalıdır. Her 10 çalışandan en az 6’sının bu beceriyi kazanması gerekiyor ki, her yeni teknolojiye hızla uyum sağlayıp kuruluşlarına katkı sunabilsin.” söz konusu.

Tuzlakoğlu, dünya iklim kriziyle baş etmeye çalışırken sürdürülebilirlikle ilgili mesleklerde artış beklendiğini belirterek, üretken yapay zeka çağının hem toplumsal konularda hem de iş dünyasında çeşitli fırsatları beraberinde getireceğine dikkat çekti.

İŞTE YAPAY ZEKA İLE YÜKSELECEK 10 MESLEK
1. Yapay zeka ve makine öğrenimi uzmanları
2. Sürdürülebilirlik uzmanları
3. İş zekası analistleri
4. Bilgi güvenliği analistleri
5. Fintech mühendisleri
6. Veri Analistleri ve mühendisleri
7. Robotik mühendisleri
8. Elektroteknoloji mühendisleri
9. Tarım ekipmanı operatörleri
10. Dijital dönüşüm uzmanları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu