Ekonomi

Ülker ve Yıldız Teknik Üniversitesi, iş birliği anlaşması imzaladı

Ülker ile Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) ve Gıda Mühendisliği Bölümü Ar-Ge alanında iş birliği anlaşması imzaladı. Ar-Ge çalışmalarını Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından belgelenmiş üç farklı Ar-Ge Merkezi’nde yürüten Ülker, imzaladığı bu anlaşmayla örnek bir üniversite&sanayi iş birliği modeline de imza atmış oldu.

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Davutpaşa Kampüsü’nde düzenlenen merasime, YTÜ Ar-Ge’den sorumlu Rektör Yrd. Prof. Dr. Bestami Özkaya, Ülker Ar-Ge Lider Yardımcısı Ali Sertakan ve YTÜ Kimya-Metalürji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Sağdıç katıldı. Ayrıyeten, Kimya Metalürji Fakültesi dekan yardımcıları, kısım liderleri ve Besin Mühendisliği öğretim üyeleri de merasimde hazır bulundu.

Anlaşma kapsamında, Ülker çatısı altında Çikolata, Unlu Mamüller ve Sakız Şekerleme Ar-Ge Merkezleri, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Besin Mühendisliği ve ilgili kısımlarla ortak projeler yürütecek. Gereksinimler doğrultusunda ulusal ve milletlerarası platformlarda projeler geliştirilmesi, öğrencilerin gelişimi için endüstriyel çalışmalar yürütülmesi üzere bir çok planı kapsayan mutabakat, Ar-Ge kültürünün yaygınlaştırılması için tertipler ve etkinliklerle de desteklenecek.

“Gıda sektörünün geleceğine yatırım yapıyoruz”

Ülker ile YTTO ve YTÜ Besin Mühendisliği ortasında imzalanan iş birliği muahedesinin kıymetine değinen Ülker Ar-Ge Lider Yardımcısı Ali Sertakan, şunları söyledi: “Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (YTTO) ve Yıldız Teknik Üniversitesi Besin Mühendisliği Kısmıyla Ar-Ge alanında iş birliği yapılmasına yönelik değerli bir adım attık. Bu sayede Ülker çatısı altındaki Çikolata, Unlu Mamüller ve Sakız Şekerleme Ar-Ge Merkezlerimiz; Yıldız Teknik Üniversitesi Besin Mühendisliği Kısmı ve ilgili başka Kısımlar ile muhtaçlık duyulan alanlarda bilimsel danışmanlık takviyesinin yanı sıra ulusal ve memleketler arası platformlarda yürütülecek ortak Ar-Ge projeleri geliştirme imkânı da bulacak. Bugünkü iş birliğimizin en değerli satır başlarından biri de İK alanında… Bu muahedemiz öğrencilere akademisyen danışmanlığı, projelerinde mühendis uzmanlığı dayanağı, staj ve yarı vakitli iş imkânı üzere birçok fırsatı da içinde barındırıyor. YTTO ile imzaladığımız bu mutabakatın tıpkı vakitte Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarımıza da değerli katkı sağlayacağına ve Ülker’e güç katacağına, besin kesiminin geleceğine taraf vereceğine inanıyoruz.”

“Bu anlaşma hem akademiye hem de Ülker’e güç katacak”

YTÜ Ar-Ge’ den sorumlu Rektör Yrd. Prof. Dr. Bestami Özkaya da yapılan iş birliğiyle ilgili olarak şunları söyledi: “Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ), son yıllarda stratejik planlarında Ar-Ge çalışmalarını ön plana çıkarıyor, yapılan yayın, proje ve girişimcilik çalışmaları ile bir Ar-Ge üniversitesi performansıyla ulusal ve memleketler arası listelerde sıralamanın başlarında yer alıyor. Bu anlayış ile ulusal ve memleketler arası ölçekte birçok başarılı projeye imza atan Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ), Ülker firmasıyla yapılan Ar-Ge muahedesiyle da Sanayi Üniversite iş birliğine bir yenisini ekliyor, muahedenin tüm taraflar için hoş çıktılar getirmesini ve güzel olmasını diliyorum.”

YTÜ Kimya-Metalürji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Sağdıç ise, “Üniversitemiz ve sanayi iş birliği çerçevesinde, Ülker ile değerli bir Ar-Ge iş birliği kontratı imzaladık. Üniversitemiz YÖK’ün Ar-Ge üniversiteleri ortasında birinci sıralarda yer alan bir üniversite ve Ar-Ge’ye büyük bir değer veriyor. Bilhassa Besin Mühendisliği kısmımız Ar-Ge konusunda dünya sıralamasında da kıymetli bir yere sahip. Artık üniversitemizde araştırma faaliyetlerinin ticarileşmesiyle katma bedel oluşturması ve sonuçlanması gerektiği fikrindeyiz. Bu bağlamda bütün araştırma faaliyetlerimizi bu tarafta hedefliyoruz. Her iki tarafa da bedel katacak bu muahedeyi imzalayan Ülker firması yöneticilerine teşekkür ediyor ve bu muahedenin üniversitemiz için değerli açılımlar sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu