Haber

Türkiye İhracatçılar Birliği deniz taşımacılığına ağırlık vermeyi hedefliyor

Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) Lideri Mustafa Gültepe, “Deniz taşımacılığına da daha fazla ağırlık vermemiz gerekiyor. Tabii bir yandan da bu alanda Yeşil Anlaşma’ya uyum sürecini hızlandırmamız lazım.” söz konusu.

Gemi, Yat ve Hizmetler sektöründe Sürdürülebilirlik Eylem Planı; Gemi, Yat ve Hizmet İhracatçıları Birliği (GYHİB) tarafından, Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) öncülüğünde, Birlik Danışmanı Prof. Dr. Mustafa İnsel’in katkılarıyla hazırlandı.

Plan, GYHİB Başkanı Cem Seven’in ev sahipliğinde, TİM Lideri Mustafa Gültepe, TİM Başkan Yardımcısı Başaran Bayrak ve denizcilik alanındaki sivil toplum kuruluşlarının katıldığı toplantıda kamuoyuna açıklandı.

Toplantıda konuşan Gültepe, küresel üretim ve ticaretin büyük bir değişim sürecinde olduğunu, sürdürülebilir üretim ve yeşil dönüşümün bu sürecin en önemli dinamiklerini oluşturduğunu belirtti.

Türkiye’nin ihracatını ve dış ticarette rekabet gücünü artırması için yeşil dönüşümün hızla tamamlanması gerektiğine dikkat çeken Gültepe, “İlk adımı iki yıl önce TİM’in sürdürülebilirlik eylem planını açıklayarak attık. Ardından şubelerimiz harekete geçmeye başladı. Yıl sonuna kadar 27 departmanımızın tamamı harekete geçecek.” “Planlar hazır olacak” dedi.

Taşımacılık operasyonlarında çevreye en az zarar veren seçenek olarak deniz taşımacılığının öne çıktığını belirten Gültepe, “Dolayısıyla daha fazla deniz taşımacılığına yönelmemiz gerekiyor. Diğer taraftan çevreye uyum sürecini de hızlandırmamız gerekiyor. Bu alanda Yeşil Anlaşma.Çünkü Yeşil Anlaşma çerçevesinde deniz taşımacılığından kaynaklanan emisyon “AB Emisyon Ticaret Sistemine de dahil edilmiştir.”

-“Türk denizciliği özgün bir rotada seyrediyor”

Gemi, Yat ve Hizmetler sektörünün Türkiye ihracatındaki önemine değinen Gültepe, “Dünyanın en büyük yüzer fabrika balıkçı gemisini inşa ettik. En çok balıkçı gemisi ihracatı yapan ülkeyiz. Dünyanın ilk uzaktan kumandalı gemisini inşa ettik” ve elektrikli römorkörü ürettik. Dünyanın ilk yüzen güç gemisini ürettik. “Artık Türk denizciliği yepyeni bir rotaya doğru ilerliyor. Yeni rotamızın adı sürdürülebilirlik. Şubemizi yeşil dönüşüm süreciyle taçlandırarak gemi inşasında marka ülke kimliğimizi daha da güçlendireceğiz.” dedi.

GYHİB Yönetim Kurulu Başkanı Cem Seven, gemi ve yat inşaatının tüm dünyada ekonomik büyüme ve istihdam yaratma potansiyeli taşıyan önemli bir sektör olduğunun altını çizerek, “Sürdürülebilirlik açısından sektörümüze de önemli sorumluluklar düşüyor. Denizlerimizi, doğal kaynaklarımızı ve çevremizi korumak, sürdürülebilir bir geleceğin garantisidir.” Bu konu tüm paydaşlarımıza önemli görevler yüklemektedir” dedi.

Seven, eylem planında öne sürülen maddelerin çevresel, ekonomik ve sosyal boyutlarıyla sürdürülebilirlik ilkesinin benimsenmesinin bir sonucu olduğunu belirterek, “Bu eylem planları sonucunda denizlerimizi temiz tutmayı hedefliyoruz. çevreci bakış açısıyla karbon ayak izini azaltıp, biyoçeşitliliği koruyarak sektörümüzün ekonomik açıdan sürdürülebilir büyümesine katkıda bulunacağız.” “İşgücümüzü sosyal açıdan desteklemeyi, eğitim ve fırsatlar sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

Seven sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizin tersaneleri, müşteri taleplerine göre özelleştirilmiş, kaliteli, ekonomik ve çevre dostu gemi ve yatlar inşa edip tüm dünyaya ihraç etmektedir. Bu raporla sektörün sürdürülebilirliği, yönetişim, sosyal boyut, teknoloji ve inovasyon, ekonomi açısından analiz edilmiştir. -finansal ve çevresel etkiler ve sürdürülebilirlik vizyonu belirlendi.” Bu vizyonu destekleyecek şekilde stratejik hedefler oluşturulmuş, hedeflere ulaşmaya yönelik eylem planları ve hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığını ölçecek performans endeksleri belirlenmiştir. Bu eylem planıyla gemi ve yat inşa bölümünün uluslararası rekabet gücünün korunması amaçlanıyor.”

Teknoloji ve Yenilik Birliği Danışmanı Prof. Dr. Mustafa İnsel de gemi ve yat inşa bölümünün sürdürülebilirlik Eylem Planının detaylarını anlattı. İnsel, mavi ekonomide yeşil dönüşümü hedeflediklerini vurguladı.

İnsel; Gemi ve yat inşa sektörü eylem planında teknoloji ve inovasyonun yanı sıra ekonomik, çevresel ve sosyal faktörler bileşenlerini de yönetişim çerçevesine entegre ettiklerine dikkat çekerek, tüm bu bileşenlerle birlikte 7 eylem planı belirlediklerini belirtti.

İnsel, “7 eylem planımız; hedeflere yönelik ortaklıklar, izlenebilirlik ve etkin iletişim, tasarım ve dijitalleşme, insana yakışır iş ve ekonomi, endüstriyel inovasyon ve altyapı, erişilebilir temiz enerji ve iklim eylem planlarından oluşuyor. Bu 7 ana eylem planı da bu doğrultudadır. 40 alt başlık.” Tedbirimizi alacağız.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu