Yaşam

Ticaret Bakanlığı, ChatGPT ile Oluşturulan 3 Reklama Durdurma Kararı Verdi: Ayrıca Para Cezası da Uygulandı!

Yapay zeka odaklı teknolojiler hayatımızın neredeyse her alanına hakim olmaya başladı. Bu içerikte; artık internet aramalarından ses ve görsellere kadar hemen hemen her alanda karşımıza çıkıyor. yapay zeka Etkileri konuşuluyor. Bu durumun farkında olan yetkililer de yapay zekanın risklerine karşı önlem alıyor. Güncel Haberler, Ticaret BakanlığıBu onun da bu durumun farkında olduğunu gösteriyor.

Ticaret Bakanlığı ilk kez yapay zeka ile oluşturulan reklamları inceledi. Reklam Konseyi tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 120 reklamın mevzuata aykırı olduğu tespit edildi. Ticaret Bakanlığı, mevzuata aykırı olduğu tespit edilen reklamlara toplam 12 milyon 231 bin 507 TL idari para cezası verilmesine karar verdi. Bakanlığı, hangi 3 tanesiChatGPT ile oluşturulan reklamlardan oluştuğunu duyurdu.

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Reklam Kurulu tarafından incelenen ve mevzuata aykırı olduğu tespit edilen 120 dosyaya, erteleme cezasının yanı sıra 12.231.507 TL idari para cezası da uygulandı.”

Ticaret Bakanlığı bünyesindeki Reklam Konseyi’nin vatandaşları mağdur eden ve tüketici algısını manipüle eden davranışlarla birlikte, Yapay zeka kullanılarak oluşturulan reklamlar ilk kez gündeme gelecek.Alındı.

Bakanlığımız bünyesindeki Reklam Kurulunun 12 Eylül 2023 tarih ve 337 sayılı toplantısında görüşülen 138 dosyadan 120.Durdurma cezasının yanı sıra, söz konusu reklam ve ticari uygulamaların da mevzuata aykırı olduğu tespit edildi. 12.231.507TLİdari para cezaları uygulandı.

“Yapay Zeka Kullanılarak Oluşturulan Reklamlar İlk Defa Kurul Gündemine Girdi”

Yaşamın her alanında alışkanlıkları ve günlük yaşamı etkileyen teknolojik ilerlemenin bir sonucu olarak Ticari reklamların oluşturulma ve tüketicilere sunulma yolları ve kanalları değişmeye başlamıştır. Reklam Konseyi tarafından nasıl oluşturulduğuna veya yayınlandığı mecraya bakılmaksızın tüketicilerin satın alma kararlarını doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen, yapay zekanın yarattığıBu içerikler incelendi.

Bu çerçevede 337 sayılı Heyet toplantısında, ” SohbetGPT“” adlı yapay zeka uygulamasının oluşturduğu, rakip ürün veya firmalara göre üstünlük algısı aktaran ifadeler içeren ve objektif araştırma sonuçlarına dayanmayan promosyonlar hakkında. Yaklaşık 3 belgeİdari yaptırımlar uygulandı.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamanın tamamını okuyun buradanerişilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu