Haber

Tarım alanında dünyada 201-250 bandında yer alan AB, Türkiye’de 1. oldu.

Ege Üniversitesi’nin QS 2023 Dünya Üniversiteleri Alan Sıralaması başarısı

Dünyanın en saygın üniversite sıralaması programlarından biri olan Quacquarelli Symonds (QS) 2023 Dünya Üniversite Alan Sıralaması açıklandı. Sıralama sonuçlarına göre Ege Üniversitesi; ‘Tarım ve Ormancılık’ alanında dünyada 201-250 sıralama bandında Türkiye 1.’si, ‘Tıp’ alanında dünyada 401-450 aralığında Türkiye’de 5. sırada, ‘Kimya’ alanında Türkiye dünyada 6. sırada yer alıyor 601-630 sıralama bandında yer almayı başardı.

Sıralamayı onurlandıran Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Üniversitesi’nin tam akredite bir araştırma üniversitesi olduğunu ve son yıllarda uluslararasılaşma alanında hayata geçirdiği iş birliği ağıyla küresel ölçekte bilinirliğini artırdığını söyledi. QS Dünya Üniversiteleri Alan Sıralamasında farklı kriterler üzerinden değerlendirmeler yapıldığını belirten Rektör Prof. Geçen yıl olduğu gibi ‘Tarım ve Ormancılık’ Sağlık odaklı birçok akademik birimi bünyesinde barındıran Üniversitemiz, Tıp alanında Türkiye’de ilk 5 içinde yer alırken, bu alanda geçtiğimiz yıl dünyadaki yerini 451-500’den 401-450’ye çıkarmıştır. Temel ve mühendislik bilimlerinde temel bir altyapıya sahip olan üniversitemiz ‘Kimya’ alanında dünyada 601-630 sıralama bandında Türkiye 6.sı olmayı başarmıştır. Ege Üniversitesi olarak eğitimden araştırma ve geliştirmeye, üniversite-sanayi işbirliğinden inovasyona, uluslararasılaşmadan dijitalleşmeye başarı çıtamızı yükseltmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Başarımızda emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi.

QS Dünya Üniversite Alan Sıralamalarındaki üniversiteler; Akademik prestij, patronun prestiji, makale başına atıf, h-endeksi ve uluslararası araştırma ağı.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu