Haber

Suriye’deki Arap aşiretleri terör örgütü PKK’ya karşı birleşti! Camilerden cihad çağrıları

SuriyeDeyrizor’da terör örgütü PKK/ YPG Baskı altında yaşayan Arap aşiretleri, terör örgütüne karşı topyekün savaş başlattı. Birçok bölgede çok sayıda aşiret mensubunun katılımıyla operasyonlar düzenlenirken, terör örgütü mensupları da çekilmeye başladı. Şu ana kadar 24 köyün terör örgütlerinden temizlendiği bildirildi.

ARAP KABİLLERİNDEN TOPLAM SAVAŞ

27 Ağustos’ta PKK/YPG’nin Deyrizor Askeri Konseyi lideri Ahmed el-Habil’i gözaltına almasının ardından çıkan çatışmalar, bazı Arap aşiretlerinin de katılımıyla büyüdü.

24 KÖY TERÖR ÖRGÜTÜNDEN TEMİZLENDİ

Arap kabileleri arasında son iki günde yaşanan şiddetli çatışmalar sonucunda Şife, İzbe, Hacin, el Bahra, Gıranic, Ebu Hammam, Ebu Hardub, el Curzi Muzik, el Curzi Garbi, Süveyden, Direnç, el Şinan, el He temizlendi. Tayyene, Ziyben, Havayiç Ziyben, Şihyel Müzik, Şihyel Garbi, Alrz, al Hassan, al Basira, Cideydit Bakkar, Hireyize, Berşem ve Sabha köyleri teröristlerden arındırıldı.

28 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Arap aşiretleri ile terör örgütü arasında yaşanan şiddetli çatışmalar sonucunda resmi kayıtlara göre en az 28 terör örgütü mensubu öldürüldü.

CAMİLERDEN CİHAD DAVETLERİ

Deyrizor’un doğu ve güneydoğu bölgelerinde PKK/YPG’nin ortasında Arap aşiretleri ile Fırat Nehri arasında çatışmalar devam ederken, camilerden terör örgütüne karşı cihad çağrıları yapıldı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN DUYURU

Konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı’ndan yazılı açıklama geldi. “Bölücü terör örgütünün Suriye’deki kolları ile bazı Arap aşiret unsurları arasında Deyrizor kırsalında bir süredir yaşanan çatışmaları yakından ve endişeyle takip ediyoruz.” “Bu gelişme, terör örgütünün Suriye’nin kadim halklarına şiddet ve baskı uygulayarak, temel insan haklarını ihlal ederek hakimiyet kurma çabalarının yeni bir tezahürüdür. Terör örgütünün amaç ve niyetini terörle gizleme çabasının yeni bir tezahürüdür. Açıklamada, DEAŞ’la çaba içinde olan bir aktör olduğu iddiası yer aldı. Terör örgütünün gerçek mahiyetinin daha fazla gecikmeden ve Suriye Kürtleri dahil bölgenin kadim unsurlarına daha fazla acı yaşatmadan, destekçileri tarafından görülmesini umuyoruz.” denildi.

NE OLDU?

Terör örgütünün ABD ordusunun desteğiyle “DEAŞ’la mücadele” adı altında ele geçirdiği Deyrizor’da halkın tamamı Arap. Terör örgütü Arap gençlerini zorla silah altına alıyordu. Örgüt, ABD yaptırımlarına rağmen bölgedeki petrol kuyularına el koyarak elde ettiği petrolü kaçakçılar aracılığıyla Şam yönetimine satarak gelir elde ediyordu. Elde ettiği geliri kendi faaliyetleri için kullanırken bölge halkı yerel hizmet ve yardımlardan mahrum kaldı.

Zaman zaman protestoların yaşandığı bölgede bardağı taşıran son damla Deyrizor Askeri Konseyi lideri Ahmed el-Habil’in gözaltına alınması oldu. Olayın ardından 27 Ağustos’ta çıkan çatışmalar, bazı Arap aşiretlerinin de katılımıyla büyümüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu