Haber

Son dakika! Bakan Kurum: Deprem bölgesinde toplam 21 bin 244 konutun inşaatına yarın itibariyle başlıyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Adıyaman Afet Uyum Merkezi’nde açıklamalarda bulundu.

244 BİN KONUTUN TEMELİ 2 AYDA HAZIRLANACAK

11 ilde depremzedeler için en kısa sürede konut üretimine başlanacağını belirten Bakan Kurum, “13 bin 987 köy inşaat evi yapacağız. 3 Mart itibarıyla ilçede toplam 21 bin 244 konutun inşaatına başladık. deprem bölgesi.” sözlerini kullandı.

Kurumun açıklamalarından satır başları:

“Bugün Sayın Bakanımızın da açıkladığı gibi Adıyamanlı kardeşlerimizin acısını paylaşmak, hasar tespit çalışmalarını takip etmek ve Adıyaman’ı eskisi gibi yeniden inşa etmek için buradayız. Depremin ardından 25 gün geçirdik.

“YENİ YERLER BELİRLEDİK”

İlk günden beri yaşadığımız acıyı bir nebze de olsa azaltmak amacı ile çalışıyoruz. Tüm işleri kurduğumuz uyum ile yapmaya çalışıyoruz. Bugün valilerimiz, belediye başkanlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ile bir toplantıya geldik ve süreci değerlendirdik. Adıyamanlı kardeşlerimizin beklentilerini istişare ederek yeni yerleşim yerlerini belirledik. Arama kurtarma çalışmalarının ardından TOKİ ve özel sektör temsilcilerimizle birlikte tüm illerimizde geçici barınak kurulması sürecini yönetiyoruz. 3.000 adet bağımsız bölümün montaj çalışmaları devam etmektedir. 10-15 gün içinde kademeli olarak vatandaşlarımıza uygulamaya başlayacağız.

“YENİLEME SÜRECİNİ HEMEN YÜRÜTECEĞİZ”

Arkadaşlar Adıyaman’da %95 mertebesine ulaştığını belirtmişler. Tüm illerimizde 604 bin 856 bölümden oluşan 212 bin binanın derhal yıkılacağını, yıkılacağını ve ağır hasar göreceğini belirledik. Burada devletimiz tüm imkanlarıyla milletinin yanındadır. 319 bin konutun tüm mikro bölge ve jeofizik mühendisleri ile çalışma sürecinde tamamlananların sürecini başlatıyoruz. Yıkılan tüm camilerimizin ve tarihi eserlerimizin tadilat işlemlerini acilen gerçekleştireceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu