Ekonomi

Senato, Ukrayna ve müttefiklerine yapılacak 95 milyar dolarlık yardımı oylayacak

ABD Senatosu bugün Ukrayna, İsrail ve Hint-Pasifik bölgesini desteklemek üzere tasarlanan revize edilmiş 95,34 milyar dolarlık güvenlik yardım paketini oylayacak. Bu gelişme, göçmenlik reformlarını da içeren daha kapsamlı bir yasa tasarısının Cumhuriyetçi senatörler tarafından engellenmesinin ardından geldi.

Senato Demokrat Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, Çarşamba günü yapılan görüşmelerde daha kapsamlı bir yasa tasarısı üzerinde uzlaşmaya varılamaması üzerine revize edilen yasa tasarısının oylanmasına karar verildiğini duyurdu. Yeni tasarı, tartışmalı göçmenlik emirlerini yürürlükten kaldırırken dış yardım bileşenlerini de koruyor.

Önerilen yardımın 61 milyar doları Rus işgaline direnmeye devam eden Ukrayna’ya, 14 milyar doları Hamas’la çatışan İsrail’e ve 4,83 milyar doları Çin’in etkisine karşı koymak ve Tayvan’a yardım etmek için Hint-Pasifik’teki ortakları desteklemeyi hedefliyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya önemli yardım sağlama çabaları Şubat 2022’de başlayan işgalden bu yana devam ediyor. Kongre daha önce Kiev’e 110 milyar doların üzerinde desteği onaylamıştı ancak Temsilciler Meclisi’nin Ocak 2023’te Cumhuriyetçilerin kontrolüne geçmesinden bu yana önemli bir yardım kabul edilmedi. .

Yeni güvenlik yardımı tasarısının Senato’dan geçip geçmeyeceği belirsizliğini koruyor ve onaylanması halinde, Ukrayna’ya daha fazla yardım yapılmasına ciddi bir muhalefetin olduğu Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçilerin desteğine ihtiyacı olacak. Özellikle Temsilciler Meclisi Lideri Mike Johnson ve eski Lider Donald Trump’a yakın diğer Cumhuriyetçiler daha önce bu tür yardımlara karşı oy kullanmıştı.

Schumer, Ukrayna’ya destek vermenin önemine vurgu yaparak, “Eğer şimdi başarısız olursak, Ukrayna’daki dostlarımızı Vladimir Putin’e bırakırsak, tarih, finansmanı engelleyen Senatörlerin üzerine utanç verici ve kalıcı bir gölge düşürecektir.” Yetkili, bu konunun ele alınmasının “en yüksek ulusal aciliyet” taşıdığını da sözlerine ekledi.

Dünya çapında Ukrayna’ya yapılan yardım, Rus saldırganlığına karşı önemli bir birlik gösterisi olarak görülüyor. Polonya Başbakanı Donald Tusk, ilk paketin engellenmesini eleştirerek, merhum Başkan Ronald Reagan’ın Cumhuriyetçi senatörlerin tutumundan hayal kırıklığına uğrayacağını öne sürdü.

Kremlin, Perşembe günü Putin ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında bir telefon görüşmesi yapıldığını ve bu görüşmede iki liderin ABD’nin diğer ülkelerin iç işlerine müdahalesine karşı olduklarını ifade ettiğini bildirdi.

Cumhuriyetçi başkan adaylığı yarışında önde gelen eski Başkan Trump, Ukrayna’daki gerilimin azaltılması çağrısında bulundu ve yeniden seçilmesi halinde çatışmayı hızla çözebileceğini öne sürdü. Trump ayrıca Avrupa’nın Ukrayna’ya sağladığı mali desteğin karşılığını ABD’ye ödemesini önerdi.

Sınır anlaşmasının müzakerecilerinden Demokrat Senatör Chris Murphy, Trump’ın muhalefetinin Ukrayna yardım tasarısını tehlikeye atabileceği yönündeki endişelerini dile getirerek, Trump’ın eleştirileri sonrasında göçmenlik yasa tasarısının çöktüğüne dikkat çekti.

Senato’nun yardım paketine ilişkin kararı, ABD dış politikası ve uluslararası ilişkiler açısından önemli sonuçlar doğuracağı için yakından takip ediliyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu