Teknoloji

Resmi Gazete Kararı: ‘Yenilenen’ Bilgisayarlar ve Oyun Konsolları Yolda

18 Nisan’da Resmi Gazete’de yayınlanan bir duyuruya göre, daha önce sadece akıllı telefonlar ve tabletler için geçerli olan ‘kullanılmış’ kategorisinde artık bilgisayar, oyun konsolu ve akıllı saatler satılabilecek. Detaylar haberde.

Kaynak:https://www.resmigazete.gov.tr/eskile…

Bugün, “Yenilenmiş Ürünlerin Satışına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” başlığıyla ikinci el teknolojik cihazlarla ilgili bir dizi yeni kararın alındığı Resmi Gazete’de duyuruldu.

Alınan ana kararlara göre akıllı telefon ve tabletlerin sadece zarar gören kısımları değiştirilerek yeniden satıldığı ‘kullanılmış’ kategorisinde artık bilgisayarlar, oyun konsolları ve akıllı saatler yer alacak.

Yeni düzenleme ile birlikte, kullanıcılardan satın alındıktan sonra orijinal modül ve yazılımlarla tamiri yapılan ‘yenilenmiş ürünler’ kategorisinde yer alan cihaz tipleri artırıldı:

  • akıllı telefon

  • Tablet

  • Akıllı saat

  • Bilgisayar (Masaüstü-dizüstü bilgisayar)

  • Oyun konsolu

  • Modem

Yayınlanan tebliğe göre yenilenmiş kategorisinde yer alan cihazlar birden fazla tamir edilebilecek. Ayrıca pil sağlığı yüzde 85’in altına düşen akıllı telefonların pillerinin de değiştirilmesi gerekecek.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce ‘yenilenmiş eser’ kategorisine başka hangi teknolojik cihazlar dahil edilmelidir? Yorumlarda buluşalım…

habersamandag.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu