Ekonomi

Petkim’in STAR’daki dolaylı payı azalıyor

Petkim’in STAR Rafineri hisse alımında revizyon kararı alındı.

Şirketten KAP’a yapılan açıklamada Petkim ve SOCAR Turkey Power A.Ş. (STEAŞ) bu sözleşmeyi revize etmeyi kabul etti.

Varılan anlaşma ile iki taraf arasındaki yüzde 18’lik dolaylı hissedar için 720 milyon dolar bedelle üç eşit taksiti öngören sözleşmede revizyona gidildi.

Petkim’den yapılan açıklamada, küresel petrokimya sektöründeki olumsuz koşullar nedeniyle daralan kârlılığın Petkim’in nakit kaynaklarını ve ödeme gücünü önemli ölçüde kısıtladığı belirtilirken, 240 milyon dolarlık üçüncü taksit ödemesinin mümkün görünmediği belirtildi. öngörülebilir vadede hisse süresi ücretinin.

Paylaşım aşaması maliyeti düşürüldü

STEAŞ ile bu yönde varılan anlaşma uyarınca şirketin STAR’daki dolaylı pay sahipliği yüzde 18’den yüzde 12’ye, buna bağlı olarak STEAŞ’tan satın alınacak Rafineri Holding’in hisseleri yüzde 30’dan yüzde 20’ye düşürüldü ve bunda kapsamında, paylaşım süresi maliyeti 480 milyon dolara düşürülmüştür. Karar verildi.

Şirket tarafından hisse satış sözleşmesi kapsamında STEAŞ’a halihazırda yapılan 480 milyon dolarlık ödeme dışında herhangi bir rastgele ödeme yapılmayacağı belirtildi.

Hisse süresinin 2 Ekim 2023’e kadar tamamlanması planlanıyor. Ortada Star Rafinerisi’nde sermaye artırımı olursa Petkim iştirak etmeyecek. Star Rafinerisi’nin nakit temettü dağıtması durumunda, hisse devrinden sonra Petkim’in payı Petkim’e geçecektir.

ahirli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu