Ekonomi

Önde Gelen Apple Analisti, Açılış Hafta Sonu 160.000 ila 180.000 Vision Pro Cihazının Satılacağını Tahmin Ediyor

Elma (NASDAQ: AAPL) tedarik zinciri konusunda uzman önde gelen analistler, merakla beklenen Vision Pro kulaklığın ön sipariş yoluyla ilk satışını tartıştı.

Apple daha önce Vision Pro’nun 19 Ocak’tan itibaren ön siparişe açılacağını ve ürünün 2 Şubat Cuma günü satışa sunulacağını belirtmişti.

TF International Securities’teki analistler, kulaklığın “ön sipariş dönemi başladıktan kısa bir süre sonra tamamen tükendiğini ve önceki tahminleri doğruladığını” değerlendirdi.

Medium’daki bir blog yazısının doğrudan çevirisine göre, “Ancak ön sipariş satışlarındaki ilk artışın tutarlı bir yükseliş eğilimini sürdürmesi pek olası değil, bu da tüketici talebinin uzun vadeli sürdürülebilirliğine ilişkin daha önceki endişeleri destekliyor.”

Analistler, Vision Pro kulaklığın ön sipariş aşamasından önce stoktaki boyutunun, varsayılan teslimat süreleriyle birleştiğinde, piyasaya sürüldüğü ilk hafta sonunda 160.000 ila 180.000 adet arası satış rakamlarına yol açabileceğini varsayıyor.

Beklendiği gibi Vision Pro ön siparişleri hızla maksimum seviyeye ulaştı ve iddia edilen teslimat süresi, ön siparişlerin başlamasından kısa bir süre sonra 5 ila 7 haftaya kadar uzadı. Ancak ön siparişlerin başlamasından 48 saat sonra beklenen teslimat süresinin değişmemesi nedeniyle ciddi bir sorun ortaya çıktı.

Bu, ilk istekli destekçiler ve yoğun kullanıcıların siparişlerini vermesinden sonra talepte olası bir düşüşe işaret ediyor. Yeni iPhone modelleri genellikle ön sipariş aşamalarında hızlı bir şekilde tükense de teslimat sürelerinin ilerlemesinde fark görülüyor.

Vision Pro’dan farklı olarak, yeni iPhone modelleri genellikle ön siparişlerin başlamasından sonraki 24 ila 48 saat içinde teslimat sürelerinde kademeli bir artış gösteriyor ve bu da sürekli bir talebi yansıtıyor. Raporlar, Vision Pro’ya olan talebin beklenenden yüksek olduğunu ve tedarik zincirinin Ay Yeni Yılı döneminde ekstra çaba sarf ettiğini gösteriyor.

Ancak analistler, Luxshare tarafından işletilen montaj tesisinin üretim verimliliğindeki herhangi bir kaybı telafi etmek için her zaman fazla mesai yapmasının Vision Pro’nun üretim sürecini iyileştirme potansiyeline sahip olduğuna işaret ettiğini belirtiyor.

İlk ön sipariş aşamasından sonra talepteki hızlı düşüşe rağmen, bu yıl Vision Pro’nun 500.000 adedi sevk etmek ulaşılabilir bir hedef gibi görünüyor.

“Apple’ın 1,2 milyardan fazla aktif kullanıcıdan oluşan geniş bir tabanı var. Bu kullanıcıların yalnızca %0,007’si ön sipariş aşamasından sonra Vision Pro’yu satın almaya karar verirse kulaklık, ön siparişlerin satışa sunulmasından kısa bir süre sonra tükenebilir. Şu anda Vision Pro çok “Niş bir pazara sahip bir ürün olmaya devam ediyor.”

Bu makale yapay zekanın yardımıyla üretilmiş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu