Haber

Moldova’da muhalefete baskı devam ediyor: Bir politikacı daha havalimanında alıkonuldu

Moldova’da Rusya yanlısı muhalif siyasetçilere yönelik yoğun baskı devam ediyor. Daha önce Gagavuzya parlamentosu milletvekili Grigoriy Dülger’i, Türkiye’den Moldova’ya dönüşte Kişinev Havalimanı’nda yaklaşık bir saat boyunca alıkoyan güvenlik güçleri bugün de Rusya’dan dönen bir diğer muhalif siyasetçi Viktoria Şapa’yı havalimanında birkaç saat boyunca alıkoydu.

Şapa, Telegram paylaşımında, “Yurduma, çok sevdiğim Moldova’ya döndüm. Kişinev Havalimanı’nda üzerim titizlikle arandı. Sonra da yasadışı hiçbir şey bulunmadığına dair bir kağıt verildi, birkaç saattir hiçbir açıklama yapılmaksızın havalimanının odalarından birinde su ve yiyecek verilmeksizin tutuluyorum” diye yazdı.

Daha sonraki mesajında, 3 saat sonra kendisine su verildiğini yazan politikacı, Moskova’dan gelen herkesin böyle bir muamele gördüğünü belirterek şu ifadeleri kullandı:

Yaşlılara bile acımıyorlar. Sınır muhafaza servisi şimdi böyle çalışıyor. Kendi isteğiyle değil, yukarıdan emir geldiğini söylüyorlar. Üzerimi arayan genç kadın sınır muhafızları da öyle dedi.

Şapa, geçen yıl Moldova’nın en büyük ikinci kenti olan Bălti’nin belediye başkan adayı olmuştu. Ama seçime birkaç gün kala muhalif politikacının adaylığı, ülkede yasaklı Şor Partisi ile bağlantısı olduğu için devlet güvenliği açısından tehdit oluşturduğu iddiasıyla iptal edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu