Ekonomi

Kripto startup finansmanı 1. çeyrekte 2,4 milyar dolara tırmandı

Pitchbook’un verilerine göre, 2024’ün ilk çeyreğinde kripto girişimleri için risk sermayesi finansmanında önemli bir artış görüldü ve 2,4 milyar dolara ulaştı. Bu, 518 anlaşmaya dağıtılan yatırımlarla bir önceki çeyreğe göre %40,3’lük bir artışa işaret ediyor.

Fonlamadaki artış, faiz oranlarının düşeceği beklentisi ve yatırımcıların sektöre olan ilgisini artıran ilk ABD bitcoin spot ETF’sinin piyasaya sürülmesinin ardından geldi.

Aynı dönemde neredeyse son beş yılın en düşük seviyesine inen küresel risk sermayesi yatırımlarındaki genel düşüşe rağmen, kripto piyasası dayanıklılık gösterdi. Bu, 2022’nin ilk çeyreğinde yatırımların 10 milyar doların üzerine çıkmasının ardından başlayan düşüş eğiliminden kayda değer bir değişimdir. Sektör, ekonomik kaygılar ve önemli piyasa oyuncularının kapanması nedeniyle zorluklarla karşılaştı.

Yine de, BlackRock (NYSE:BLK) ve Fidelity gibi büyük firmaların bu ürünleri sunduğu spot bitcoin ETF’lerinin ABD düzenleyicileri tarafından onaylanması, kripto para birimlerinin güvenilirliğini artırdı. Bu düzenleyici dönüm noktası, Bitcoin’in Mart ayında 73.803 $ ile yeni bir zirveye ulaşmasına katkıda bulundu.

Pitchbook’taki bir analist, halka açık tokenlerin toparlanmasını ve artan kurumsal benimsemeyi, kripto alanında artan risk sermayesi finansmanının temel itici güçleri olarak kredilendiriyor. Kripto ve blok zinciri teknolojisi için altyapıya odaklanan girişimler, bu çeyrekte fon sağlamada ön plandaydı.

Çeyreğin en büyük yatırımı, Salesforce (NYSE: CRM) Ventures liderliğindeki merkezi olmayan bulut platformu Together AI için 106 milyon dolarlık erken aşama finansman turuydu. Anlaşma Together AI’ya 1,1 milyar dolar değer biçti. Fonlamadaki olumlu eğilime rağmen, birleşme ve satın almalar gibi çıkışların sayısı düşük kaldı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu