Haber

Kremlin’den ‘tavan fiyat’ açıklaması: Kabul edilemez

Avrupa Birliği’nin (AB) Rus doğalgazına tavan fiyat uygulamasına tepki gösteren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, enerji kaynakları için herhangi bir tavan fiyatın “kesinlikle kabul edilemez” olduğunu söyledi. Peskov, “Piyasa fiyatlandırma sürecine bu tür müdahalelere asla izin vermeyiz.” dedi.

MALİYE BAKANI: YAPTIRIMLAR BİZE FAYDALI

Öte yandan Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, petrolü Batı’nın belirlediği fiyatlarla satmayacaklarını söyledi. Siluanov, “Bizim ilkeli duruşumuz ana enerji kaynaklarımızı Batılı ülkelerin belirlediği fiyatlara satmamak olacaktır, buna izin vermeyeceğiz.” Rusya’ya uygulanan yaptırımları eleştiren ve sadece ABD’nin işine yaradığını belirten Siluanov, şöyle devam etti: “Aslında ne oldu? Amerikalılar bir şeyler elde etmek istedi. ABD’nin Avrupa pazarına petrol ve gaz arzı arttı. Peki bunun Avrupa’ya maliyeti ne oldu? Enflasyon… arttı ve Avrupalı ​​işletmelerin rekabet gücü azaldı.”

RUSYA’DAN ‘TAVAN FİYAT’ MİSYONU

Geçtiğimiz günlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı kararname ile Batılı ülkelerin Rus enerji sektörüne yönelik bazı yaptırımlarına ilişkin karşı yaptırımlar getirildi. Rus enerji şirketi Gazprom’un, Alman Wintershall ve Avusturyalı OMV şirketi ile bazı ortak projelerden aldığı doğalgaz için belirlenecek fiyattan fazlasını ödemeyeceği belirtildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu