Haber

Kremlin: Putin yakında Türkiye’yi ziyaret edecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “yakında” Türkiye’yi ziyaret edeceği bildirildi. Rus Rus Interfax haber ajansının haberine göre Putin’in dış politika danışmanı Yuri Ushakov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Putin’in ziyaretin yakında gerçekleşmesi konusunda anlaştığını bildirdi.

Ushakov dün yaptığı açıklamada, Putin’in Erdoğan’ın davetini kabul ettiğini ve ziyaret için hazırlıkların sürdüğünü ancak kesin bir tarih verilmediğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin’e davetini aylardır defalarca kamuoyu önünde dile getirdi ancak ziyarete ilişkin Kremlin’den somut bir açıklama yapılmadı.

Putin için tutuklama kararı var

Mart ayında Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (ICC) savaş suçlarından tutuklama kararı çıkarması nedeniyle Putin’in yurt dışı ziyaretleri uluslararası alanda yakından takip ediliyor.

Putin’in bu nedenle Ağustos ayında Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde yapılacak BRICS zirvesine katılmayacağı tahmin ediliyor. Ancak Güney Afrika’dan farklı olarak Türkiye’nin UCM’nin kuruluş sözleşmesini imzalamamış olması nedeniyle Mahkeme kararlarını uygulama yükümlülüğü bulunmamaktadır.

rtr,dpa/BK,EC

acigolajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu