Ekonomi

Kredi kartları ve nakit avanslarla ilgili bu uyarılara dikkat!

İSTANBUL (İGFA) –Vatandaşlar ihtiyaçları doğrultusunda kredi kartı ve nakit avans kullanmaya devam ederken, kredi kartı ve nakit avans kullanımını ‘kolay’ hale getirmenin püf noktalarını araştıran karşılaştırma sitesi encazip.com, kredi kartı harcarken ve nakit kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı. ilerler.

Merkez Bankası’ndan alınan bilgiye göre, 1 Aralık 2022’den 1 Temmuz 2023’e kadar sabit tutulan faiz oranları Temmuz ve Ağustos aylarında değiştirilerek, kredi kartı kullanımına ilişkin azami akdi faiz oranı yüzde 2,13’e çıkarıldı. 1 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere azami gecikme faizi oranı yüzde 2,43’e, nakit avanslarda azami akdi faiz oranı yüzde 2,89’a, azami gecikme faizi oranı ise yüzde 3,19’a çıkarıldı.

1 Eylül’den itibaren geçerli olmak üzere kredi kartı kullanımında azami akdi faiz oranı yüzde 2,81, azami gecikme faizi oranı yüzde 3,11, nakit avans akdi faiz oranı azami yüzde 3,57 olacak. yüzde 3,87’ye yükseldi.

KREDİ KARTI KULLANIRKEN AYLIK GELİRİNİZİ AŞMAYIN

 • Kredi kartı faiz oranları 1 Eylül’den itibaren yeniden arttı ancak ihtiyacı olan vatandaşlar kredi kartı kullanmaya devam ediyor. Kredi kartı kullanırken birkaç ipucunu takip ederek faiz artışlarından daha az etkilenebilir ve kredi borcunuzu daha kolay yönetebilirsiniz.
 • Öncelikle dikkat etmeniz gereken ilk nokta, kredi kartı kullanırken aylık gelirinizden fazla harcama yapmamanız gerektiğidir. Mevzuata göre aylık gelirinizin 4 katına kadar kredi kartı limiti tanımlayabilirsiniz ancak kredi kartını aylık bütçe limitleri dahilinde kullanmanız tavsiye edilir.
 • Bankaların taşınabilir uygulamalarını kullanarak harcama limiti belirleyebilir ve aylık harcamalarınızın bu tutarı aşması durumunda otomatik olarak uyarı alabilirsiniz.
 • Kredi kartının yalnızca taban tutarının ödenmesi, aylık faiz tahsil edilmesine neden olacaktır. Bu nedenle taban fiyat yerine ekstre tutarının tamamının ödenmesi gerekmektedir.
 • Kredi kartı harcamalarınızın SMS veya taşınabilir bildirim olarak gönderilmesini talep edebilir, böylece harcamalarınızı kolayca görebilir ve kontrol edebilirsiniz.
 • Kredi kartlarının yıllık ücret fiyatları bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bunları araştırıp en düşük fiyatlı kartı seçebilirsiniz.
 • Bankaların taşınabilir uygulamalarından kampanyaları takip edebilir ve katılabilirsiniz. Bu sayede harcama yaparken puan kazanabilirsiniz.
 • Ayrıca bazı bankaların karta özel sunduğu indirim kampanyalarını takip ederek ödemelerde avantaj elde edebilirsiniz.
 • Kart güvenliğine dikkat etmek de büyük önem taşıyor. Bilinçsizce internetten alışveriş yapmak kart güvenliğini tehlikeye atabilir. Bu nedenle saygın ve tanınmış platformlardan alışveriş yapmaya dikkat etmelisiniz.

UZUN VADELİ NAKİT AVANS KULLANACAKSANIZ YÜKSEK FAİZ ÖDEYEBİLİRSİNİZ

Diğer bir seçenek ise nakit avanstır. Taksitli nakit avanslar genellikle kredi kartına aktarılır ve kredi kartının kullanıldığı yerden anında çekilebilmektedir. Kredi kartı nedeniyle kişisel bilgiler zaten bankada olduğundan herhangi bir ek belge veya evrak talep edilmemektedir. Bu nedenle süreç hızla ilerliyor.

 • Nakit avanslarda geri ödeme kolaylığı açısından taksit seçenekleri de mevcuttur. Vade seçenekleri her bankaya göre değişmektedir. Bankaların vade tarihlerini araştırarak ödeme kolaylığı sağlayabilirsiniz.
 • Taksitli nakit avanslar genellikle kredi kartı faiz oranlarına benzer veya daha yüksek faiz oranlarıyla birlikte gelir. Nakit avansı uzun vadeli kullanacaksanız toplamda yüksek faiz ödeyebilirsiniz. Kullanım süresini dikkate almanızda fayda var.
 • Taksitli nakit avans kullanımı kredi kartı limitinden düşülmekte ve ek harcamaları kısıtlayabilmektedir. Nakit avans kullanımında bu hususun da dikkate alınması gerekmektedir.
 • Taksitli nakit avansın toplam maliyetini öğrenmek için kredi karşılaştırma sitelerinin veya bankaların taksitli nakit avans hesaplama modüllerini kullanabilirsiniz. Bu sayede taksitli nakit avansları tıpkı ihtiyaç kredilerinde olduğu gibi daha bilinçli kullanabilirsiniz.
 • Bankaların yeni müşteri kampanyalarını takip ederek faizsiz nakit avans seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Birçok banka, uzaktan müşteri olan kişilere anında müşteri olma seçeneğiyle birlikte özel, sıfır faizli nakit avans veya promosyon faizli ihtiyaç kredileri sunmaktadır. Tüketiciler bankaların güncel kampanyalarını takip ederek nakit avans ve kredi kullanımında avantajlı avantajlar elde edebiliyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu