Haber

İstanbul ve Bursa’da oto hırsızlığı şebekesi çökertildi

İSTANBUL ve Bursa’da eski model arabaları doğrudan ateşleme yaparak çalan, daha sonra şasi numaralarını değiştirerek satan araç hırsızlığı şebekesine üye olan 7 kişi yakalandı. Şüphelilerin otomobil çaldığı anlar ise güvenlik kamerasına yansıdı.

İstanbul ve Bursa’nın çeşitli ilçelerinde eski model arabaları çalınan vatandaşların polise haber vermesi üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Oto Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri hırsızları yakalamak için çalışma başlattı. Polis ekipleri, hırsızlıkların gerçekleştiği bölgelerdeki güvenlik kameralarını inceleyerek şüphelilerin kimliklerini tespit etti. Ümit E. (37), Olgun G. (40), Mecit E. (62), Tayfun E. (26), Cihan E. (38), Kemal E. (66) ve Bilal A. teknik olarak takip edildi ve fiziksel olarak. (32) isimli şüpheliler, İstanbul ve Bursa’da eş zamanlı düzenlenen operasyonda yakalanarak gözaltına alındı.

Asayiş Şube Müdürlüğü Oto Hırsızlık Büro Amirliğinde ifadelerde bulunan şüphelilerin, çaldıkları araçların şasi numaralarını doğrudan ateşleme yaparak değiştirerek sattıkları belirlendi. Şüphelilerin, çalınmasının kolay olması ve doğrudan ateşlemeli olması nedeniyle eski model arabaları tercih ettiği öğrenildi.

Çalınan otomobiller sahiplerine iade edilirken, hırsızlık zanlıları da emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Bahçelievler’deki iş yerinin önüne park halindeki aracını almaya gelen Hıfsı Balta, şunları söyledi: “Dükkanımda çalışıyordum. Dışarı çıktığımda arabamı çaldıklarını gördüm. Çaldıklarında henüz 5 yaşındaydık. Bizden metrelerce uzaktaydı. Arabanın çalındığını fark etmedim. Akşam 10 civarında işi bitirdim, dükkandan çıktım, “Baktım arabam yoktu. Bahçelievler Karakolu’na gidip şikayette bulundum. Arabam bulununca beni arayıp bilgilendirdiler. Görevlinin verdiği bilgiye göre aracımın şase numarasını değiştirdiler. Sanırım arabayı satacaklar. Kolayca satarlardı, iyi bir arabaydı. Birini tamir edeceklerdi ama muhtemelen diğerini de yakacaklardı” dedi.

HIRSIZLIK ANI KAMERADA

Hırsızların yakalanmadan önce yaptıkları araba hırsızlıkları güvenlik kamerasına yansıdı. Görüntülerde, yol kenarında park halindeki otomobile yaklaşan 3 kişiden 2’sinin etrafa baktığı, bir başkasının ise kapıyı açtığı görülüyor. Otomobilin manuel ateşlemeyle çalıştırılmasının ardından çevrede bulunanlar araca binerek kaçtı.

Bir başka hırsızlık görüntüsinde ise şüpheli, ateşlemeyi düzgün yapamayınca kapıyı hızla açarak, arabayı iterek uzaklaştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu