Haber

İran’da kameralarla yapılacak başörtüsü denetimleri yürürlüğe girdi

İran’da kameralı başörtüsü denetimi uygulanırken kadınları başörtüsünü çıkarmaya teşvik edenlerin ağır ceza mahkemelerinde 1 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacağı ve tutuklanma haklarının olmayacağı bildirildi. olası bir mahkûmiyete itiraz.

İran’ın yarı resmi Fars Haber Ajansı’nın haberine göre sokaklarda, işyerlerinde ve arabalarda başörtüsü kuralına uyulması için hazırlanan uygulama prestijiyle bugün yürürlüğe girdi.

Başörtüsü kuralına uymayanların güvenlik kameraları tarafından tespit edileceği, telefonlarına kısa mesaj gönderileceği ve uyarıyı dikkate almayanlar hakkında işlem yapılacağı belirtildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan İran Başsavcı Yardımcısı Abdussamad Hürremabadi, başörtüsü kurallarını ihlal edenlerin ceza mahkemesinde yargılanacağını ve mahkemenin kararlarına itiraz edilemeyeceğini belirtti.

Hürremabadi, başörtüsü takmaya teşvik etmenin suçunun başörtüsü kuralına uymama suçundan çok daha ağır olduğunu belirterek, mahkûmiyet halinde temyiz hakkının tanınmayacağını söyledi. Bu nedenle mahkemeler, herhangi bir şekilde başkalarını başörtüsü takmaya teşvik edenleri yukarıda belirtilen cezaya çarptırmakla yükümlüdür.” dedi.

İran’da gösteriler ve başörtüsü zorunluluğu

13 Eylül 2022’de Tahran’da “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin 16 Eylül’de ölümü ülke hükümetine karşı protestoları ateşledi. Gösterilerde yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Emini’nin ölümünün ardından başlayan protestolar, 1979’dan beri uygulanan zorunlu başörtüsü yasasının gevşetilmesi taleplerini yeniden gündeme getirdi.

İran’da İyiliği Emretme ve Kötülüğü Önleme Merkezi Sözcüsü Ali Hanmuhammedi, 5 Aralık 2022’de yaptığı açıklamada, eleştiriyi amaçlayan İrşad devriyelerinin görevinin sona erdiğini ve başörtüsü uygulamasının devam edebileceğini belirtti. daha modern yöntemler ve teknoloji ile.”

Bu süreçte ülkede başörtüsü kurallarına uymayan bazı kadınların görüntüleri sosyal medyada yer aldı. Ancak zorunlu başörtüsü maddesine uymadığı tespit edilen bazı işletmelerin kapatıldığı haberi ülke medyasına yansıdı.

İran Cumhurbaşkanı Ayetullah Ali Hamaney, 4 Ocak’ta yaptığı konuşmada, ülkedeki zorunlu başörtüsü kurallarına tam olarak uymayan kadınların “dindarlık ve rejim karşıtlığı” ile suçlanmaması gerektiğini söyledi.

İçişleri Bakanlığı ve Yargı tarafından yapılan farklı açıklamalarda, zorunlu başörtüsü kuralına aykırı hareket edenler hakkında işlem yapılacağı belirtilirken, daha sonra sokak ve caddelerdeki kameraların terör amaçlı kullanılacağı belirtildi. başörtüsü kontrolleri.

gemerekajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu