Ekonomi

İngiltere’de hizmet sektörü bu ay daraldı

S&P Global/CIPS tarafından yapılan açıklamaya göre ülkede hizmet sektörünün Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Ekim ayında 49,2’ye gerileyerek son 9 ayın en düşük seviyesine geriledi. Beklenti hizmet branşı PMI verisinin 49,5 olması yönündeydi. Ülkede hizmet branşı PMI verileri Eylül ayında 49,3 oldu.

Birleşik Krallık’ta imalat sanayi PMI Ekim ayında 45,2’ye yükseldi. Beklenti imalat PMI verisinin 45 olması yönündeydi. Ülkede imalat PMI Eylül’de 44,3 oldu.

Ülkede bileşik PMI verisi ise 48,7 olan beklentinin altında 48,6 oldu. Bileşik PMI Eylül ayında 48,5 olarak gerçekleşti. PMI verilerinde 50’nin üstü sektörel büyümeye, bu seviyenin altı ise daralmaya işaret ediyor. S&P Küresel Pazar Araştırma Lideri Chris Williamson, bilgilere ilişkin değerlendirmesinde şunları kaydetti: “Artan hayat pahalılığı, yüksek faiz oranları ve azalan ihracat nedeniyle Britanya ekonomisi Ekim ayında resesyonun eşiğinde olmaya devam etti. Yüksek petrol fiyatlarından kaynaklanan yukarı yönlü enflasyon baskısı en yüksek düzeydedir.” “Bu, politika yapıcıların yılın geri kalanında faiz artırımı olasılığının daha düşük olacağı anlamına gelecektir.”

habersilvan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu