Haber

İmamoğlu’ndan dava sonrası ilk açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu’nun Yüksek Seçim Heyeti (YSK) üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada, daha evvel verdiği mütalaasını tekrarlayan savcılık, sanığın 4 yıl 1 aya kadar mahpusla cezalandırılmasını istedi. Daha sonra orta kararını açıklayan mahkeme, duruşmayı erteledi.

“BU BİR ADELET DAVASIDIR”

Karar sonrası İmamoğlu, birinci açıklamasını toplumsal medya aracılığıyla yaptı. İmamoğlu, “Bu bir adalet davasıdır ve biz bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. Bu süreçte destek mesajı paylaşan siyasi partilerimizin liderlerine ve yöneticilerine, milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza, sanatçılara, gazetecilere, aydınlara ve tüm yurttaşlarımıza teşekkürler” sözlerini kullandı.

İBB LİDERİ İMAMOĞLU NEDEN YARGILANIYOR?

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan İBB başkanlığı seçiminin 6 Mayıs’ta iptal edildiği, yenilenen seçimde Ekrem İmamoğlu’nun seçildiği, 4 Kasım tarihli basın açıklamasında YSK üyelerine hakaret ettiği öne sürülüyor. İddianamede İmamoğlu’nun ‘Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme hakaret’ kabahatinden 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar cezalandırılması isteniyor. İddianamede periyodun YSK Lideri Sadi İnanç’ın de ortalarında olduğu 11 kişinin mağdur olduğu belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu