Haber

Gergerlioğlu: Özgürlüklerin, hakların ve hukukun en iyi şekilde tesis edildiği bir anayasanın bir an önce oluşturulması gerekiyor.

Yeşil Sol Parti Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, özgürlüklerin, hakların ve hukukun en iyi şekilde tesis edildiği bir anayasanın bir an önce oluşturulması gerektiğini belirtti.

Gergerlioğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, üzerinden 43 yıl geçen 12 Eylül 1980 darbesiyle milli iradenin ayaklar altına alındığını, demokrasinin yerle bir edildiğini söyledi.

Yıllarca büyük acılara neden olan darbenin kötülüklerinin saymakla bitmeyeceğini belirten Gergerlioğlu, Türkiye’nin hâlâ 1980 darbesinden sonra oluşturulan anayasayla yönetildiğine dikkat çekti. Mevcut Anayasa’da özgürlükler konusunda ciddi eksikliklerin bulunduğunu belirten Gergerlioğlu, “Bu Anayasaya uyulmasa da her zaman en iyisini istemek durumundayız. Özgürlüklerin, hakların ve hukukun en iyi şekilde tesis edildiği bir anayasa” dedi. Bir an önce yolun oluşturulması gerekiyor.” dedi.

Şu ana kadar Anayasa’nın 187 maddesinin değiştirildiğini kaydeden Gergerlioğlu, “Yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğu ortada. İnsan haklarına dayalı bir anayasa istiyoruz. Bunu biz yapabiliriz, Meclis de yapabilir.” söz konusu.

haberkarakoyunlu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu