Ekonomi

Fed, Gayrimenkul Kıtlığı ve Artan Faiz Oranları Nedeniyle Olası Banka Zararları Konusunda Uyardı

Perşembe günü yayınlanan altı aylık kontrol raporuna göre Fed, ticari gayrimenkul sektöründeki baskılar ve artan faiz oranları nedeniyle bankalarda yaşanabilecek olası kayıplara ilişkin sert bir uyarıda bulundu. Uyarı, aralarında Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın da bulunduğu orta ölçekli kredi kuruluşlarının bu yılın Mart ayının ortasındaki çöküşüne tepki olarak geldi.

Gözetimini güçlendirmek için merkez bankası kontrolünü artırıyor ve müfettişlerin eğitimini yoğunlaştırıyor. Bu hamle, ABD bankacılık düzenleyicilerinin Haziran ayından bu yana ticari gayrimenkul sektörüyle ilgili endişelerini dile getirmelerinin ardından geldi. Bu düzenleyiciler borç verenleri şu anda baskı altında olan kredibilitesi yüksek borçluları desteklemeye çağırıyor.

Bu zorluklara rağmen Federal Reserve, bankacılık sisteminin sağlam kalmasını sürdürüyor. Kredi verenlerin çoğunluğunun yeterli sermayeye sahip olduğu, bol likiditeye sahip olduğu ve kısa vadeli toptan finansmana minimum düzeyde bağımlı olduğu bildiriliyor. Ancak uygun fiyatlı segmentlerde kredi temerrütlerinde küçük bir artış olması devam eden endişeleri artırıyor.

Mevcut durum bazı riskler taşısa da Fed’in yoğunlaştırılmış kontrol ve eğitimleri bu potansiyel tehditleri azaltmayı ve bankacılık sisteminde istikrarı sağlamayı amaçlıyor. Birçok bankanın yeterli sermayeye sahip olması ve yeterli likiditeye sahip olması nedeniyle, bu baskılara karşı nispeten güçlü bir konumda oldukları düşünülüyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu