Dünya

Eksun Gıda Genel Müdürü: Tahıl Koridoru Anlaşmasının durdurulması önemli

Eksun Beşin Genel Müdürü Ahmet Demir, Tahıl Koridoru Anlaşması’nın askıya alınmasının ardından yakın gelecekte paniğe yol açacak bir durumun beklenmediğini ancak koridorun tahıl ticaretinin yeterli miktar ve hacimde gerçekleşmesi için önemli olduğunu belirtti.

Eksun Gıda’dan yapılan açıklamada, Eksun Gıda Genel Müdürü Ahmet Demir’in, tahıl ve diğer gıda ürünlerinin Karadeniz üzerinden dünya pazarlarına taşınması için Ukrayna ve Rusya arasında imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması’nın askıya alınmasına ilişkin görüşlerine yer verildi.

Demir, yaptığı değerlendirmede, son yıllarda yaşanan siyasi ve toplumsal gelişmeler ile Kovid-19 sürecinin sonuçlarının, gıda güvenliğinin değerinin daha yeterli anlaşılmasına yol açtığını belirtti.

Demir, tarım sektörünün devamlılığının özellikle insanların hayatlarını idame ettirebilmeleri açısından hayati önem taşıdığına işaret etti. terimleri kullandı.

Dünyanın tahıl depoları olarak bilinen Rusya-Ukrayna bölgelerindeki savaşın insan güvenliğinin yanı sıra gıda güvenliğini de tehdit ettiğini belirten Demir, Ukrayna ile Rusya arasında tahıl ve diğer gıda ürünlerini dünya pazarlarına sunmak için imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşmasının bu güvenliği sağlayan ve tahılın yeterli dağılımına katkı sağlayan yegane unsurlardan biri olduğunun altını çizdi. Dünyada bu ticaretin yeterli boyut ve hacimlerde devam etmesi için koridorun açık olması gerektiğini vurguladı.

Tahıl üretiminin devamlılığının esas olduğunu vurgulayan Demir, şunları kaydetti:

“Konuya sürdürülebilirlik açısından baktığımızda her zaman üretilmesi gereken bir eser görüyoruz. Küresel açıdan baktığımızda birçok ülke ve gıdaya ulaşamayan insanları ele aldığımızda gıda güvenliği kapsamında buğday üretiminin sürekliliğinin şart olduğunu görüyoruz. Dünya her yıl hasat zamanı bize tahıl eserler veriyor. Ancak küresel üretimin durduğunu düşündüğümüzde dünyanın mevcut stoku 1 yıldan fazla değil 2 yıldan az. küresel tahıl ticaretinin sağlıklı akışını sürdürmede değerli bir rol oynayan tahıl koridorunu açık tutmak.”

habersehitkamil.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu