Haber

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu: Hakkari halkının iradesine saygı duyun

DİYARBAKIR – Hakkari Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın gözaltına alınıp yerine kayyım atanmasını protesto etmek için adliye önünde toplanan Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu abluka altına alındı. Polis, gazetecileri de engelledi.

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu temsilcileri Diyarbakır Adliyesi’nin önünde toplanarak, 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşen yerel seçimlerde Hakkari Belediyesi Eş Başkanı seçilen Mehmet Sıddık Akış’ın, hakkında yürütülen bir soruşturma kapsamında dün gözaltına alınmasını ve aynı saatler içerisinde İçişleri Bakanlığı tarafından yerine Hakkari Valisi’nin kayyım olarak atanmasını protesto etti.

Kent Koruma ve Dayanışma Platformu temsilcilerini ablukaya alan polis, gazetecilerin haber takibi yapmasını da engelledi.

Açıklamada, İçişleri Bakanlığı tarafından alınan bu kararın demokrasinin ve hukuk devletinin temeli olan serbest seçim ile seçme ve seçilme hakkına açık bir müdahale olup devletin tüm organlarının uyması gereken bir ilke olan hukuk devleti ile temel hak ve özgürlüklere saygı ilkesine aykırılık teşkil ettiği vurgulandı.

Akış hakkında ileri sürülen görevden alma gerekçelerinin eleştirildiği açıklamada, “Karar hukuki dayanaktan yoksun; toplumsal adalet ve vicdanı derinden yaralamaktadır. İktidarı kayyım atamasından vazgeçmeye ve seçilmiş belediye başkanını göreve iade etmeye davet etmek hukuk ve demokrasinin gereğidir” denildi.

‘MASUMİYET KARİNESİ İHLAL EDİLDİ’

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Adaylık sürecinde, Yüksek Seçim Kurulu tarafından seçilme yeterliliği bulunmasına karşın devam eden yargılamalara dayanılarak, seçilmiş Mehmet Sıddık Akış yerine kayyım atama kararının alınması, hukuki güvenlik ilkesini ve masumiyet karinesini ihlal etmektedir. Seçmen iradesine hukuksuz bir şekilde müdahale edilmesiyle barış ve demokratikleşme çabalarına çok ağır bir darbe vurulmuştur. Demokrasinin temel şartı, seçmen iradesini tanımaktır. Ülkedeki siyasal, sosyal, ekonomik sorunların çözümü için öncelikle insan haklarına saygıyı bir devlet kültürü haline getirmek, barış ve demokrasiyi tesis etmek gerekir. Yargının araçsallaştırılarak gerçekleştirilen kayyum atamaları, demokrasinin ve hukuk devletinin temeli olan serbest seçim ile seçme ve seçilme hakkına yönelik açık bir müdahaledir. Son sekiz yıldır uygulanan ve yarattığı tahribatın giderilmeye çalışıldığı bir süreçte, yeniden kayyım atama uygulamasına dönülmesi demokrasi adına büyük bir utançtır.”

‘KAYYIM UYGULAMASI ÇÖZÜMSÜZLÜKTE ISRARDIR’

“Hakkari halkının iradesine saygı duyulmasını bekliyoruz. Demokrasiyi korumak, seçmen iradesine saygı göstermek ve sahip çıkmak, demokratik bir düzende; siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ile her bir yurttaşın asli sorumluluğudur. Daha önce birçok defa belirttiğimiz üzere; 2016 yılından bu yana uygulanan kayyım politikasının anayasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan seçme ve seçilme hakkının açık ihlalidir. Kayyım uygulamalarına yeniden başvurulmuş olması toplumsal sorunların çözümsüzlüğünde ısrar edilmek istenildiğini göstermektedir.

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu olarak; seçme ve seçilme hakkına yönelik bu hukuksuz uygulamayı kabul etmiyor, yeniden normalleşmenin konuşulduğu bir süreçte gerçekleşen kayyım atama tasarrufundan derhal vazgeçilmesini ve Hakkari halkının iradesine saygı duyulmasını bekliyoruz.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu