Ekonomi

Demir-çelikte ‘7 milyarlık vergi cezası kime kesildi’ muamması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in talimatıyla Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı birçok sektörde inceleme başlatmıştı. Demir-çelik sektörüne başlatılan ve basında ‘demir yumruk’ operasyonu olarak anılan incelemede iki firmaya 7 milyar lira vergi cezası kesildi.

Halk TV’de yer alan habere göre; bakanlık kaynakları, bu rekor cezaların yenilenerek devam edeceğini, sonuçlanmaya yakın durumdaki incelemeler sonrasında, kazancı oranında vergi ödemeye şirketlere daha yüksek cezaların kesileceğini aktardı.

Firmalardan birine 5 milyar lira, diğerine iki milyar lira ceza kesildiği belirtiliyor. Bu aşamada 7 milyar liralık cezanın hangi firmalara kesildiği tartışılıyor.

DETAŞ: BİZİMLE İLGİSİ YOK

Konu ile ilgili Detaş Saç Profil Demir Çelik San ve Tic. AŞ’den yapılan açıklamada “Basın-yayın organlarında ve sosyal medyada; demir-çelik sektörüne yönelik yürütülen vergi incelemesi neticesi iki büyük firmaya yüksek tutarlı vergi cezası kesildiği yönünde haberler yayınlanmaktadır. İlgili haberlere konu şirketler arasında DETAŞ Şirketler Grubu, şirket ortakları, iştirakleri ya da bağlı ortaklıkları hiçbir şekilde yer almamaktadır” denildi.

(EKONOMİ SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu