Haber

Crush sendromunun nedenleri ve belirtileri! Şiddetli bir depremden sonra ölüme yol açabilir.

Hızlı ve etkili bir tedavi tekniği uygulanmadığı takdirde ölüme neden olan Crush sendromu, tüm Türkiye’yi kasıp kavuran depremin ardından yakından inceleme altına alındı. Enkazdan çıkarılan bireylerde kasların ezilmesi sonucu sağlık açısından hayati tehlike oluşturabilen Crush sendromu, en çok konuşulan gündemin tam ortasına yerleşti. İşte çoğunlukla beyin sarsıntısı, maden kazası, patlama gibi olayların ardından ortaya çıkabilen Crush sendromunun belirtileri ve nedenleri…

Crush Sendromu nedir?

Crush Sendromu genel olarak beyin sarsıntısı, maden kazası, patlama gibi olaylardan sonra ortaya çıkan bir sendrom olarak tanımlanır. Özellikle uzun dönemli sıkıştırma ve hareketsizlik sonucu kendini gösterdiği bilinmektedir.

Bu sendromda kaslarda şiddetli ezilmeler ve yaralanmalar görülür. Crush Sendromu sonucunda şok, böbrek yetmezliği, kalp ve solunum yetmezliği oluşabilir. Belirgin doku yaralanması ve kas nekrozu vardır. Kasların şiddetli şekilde ezilmesi hızlı ve etkili bir tedavi uygulanmadığı takdirde ölümle sonuçlanabilecek bir sürece kadar ilerleyebilmektedir.

Crush Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Yorgunluk, ödem, tansiyon düşüklüğü görülebilir. şok mümkündür

– Kanda üre, ürik asit, potasyum ve fosfat artabilir.

– Ezilme sendromu, büyük bir kas kütlesi ezildiğinde veya yaralandığında ortaya çıkar.

Crush sendromunun en belirgin semptomu idrarın kahverengimsi rengidir.

– Enkaz altında kalan uzuvlarda hareket bozuklukları ve şişlik/gerginlik olabilir. Bu uzuvda nabız hissedilmeyebilir.

Vücut kimyası bozulduğu için kusma meydana gelebilir.

– Crush sendromlu kişi enkazdan çıktığında sağlıklı görünebilir. Ancak bir süre sonra parçalanan doku proteinleri kana karışır ve böbrek başta olmak üzere kalp ve akciğerler bu durumdan etkilenir.

semdinliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu