Haber

Çin’in Fuzhou kentinde Haikui Tayfunu nedeniyle 36.000 kişi tahliye edildi

FUZHOU, 6 Eylül (Xinhua) — Haikui Tayfunu’nun doğu Çin’in Fujian eyaletinin merkezi Fuzhou’ya şiddetli yağmur ve fırtına getirmesi nedeniyle 36.000’den fazla insan geçici olarak tahliye edildi.

Fuzhou şehrinin sel kontrol ve kuraklık kontrol merkezinden yetkililer Çarşamba günü yaptığı açıklamada, şiddetli yağmurların şehirdeki 147 kasabada hasara yol açtığını ve Çarşamba sabahı saat 07.00 itibarıyla 552 milyon yuan’dan (yaklaşık 76,7 milyon ABD Doları) fazla doğrudan ekonomik kayba neden olduğunu söyledi.

Salı günü saat 21.00’den itibaren kentin birçok yerinde şiddetli yağışlar etkili oldu. Öte yandan Salı günü saat 21.00’den Çarşamba sabah 5.00’e kadar yağan kümülatif yağışlar, Wushan ulusal meteoroloji istasyonunda kaydedilen üç saatlik ve altı saatlik en yüksek yağış rekorlarını kırdı.

Çarşamba günü ilkokullar, ortaokullar, anaokulları ve ders dışı eğitim kurumları da kapatıldı. Ayrıca belediye otobüsleri, metrolar, trenler ve havalimanı servis otobüsleri de aralıklarla faaliyetlerine ara verdi. Tatil köyleri ve parklar geçici olarak kapatıldı.

Fujian eyaleti şiddetli yağışlara karşı acil müdahalesini Salı günü saat 23:00’te 2. seviyeye yükseltti.

Yağışların kentte etkili olmaya devam etmesi bekleniyor.

kahta-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu