Haber

Brezilya’daki Tropik Kasırgada ölü sayısı 40’a çıktı

Brezilya’nın güney bölgesinde hafta sonundan bu yana etkili olan tropik kasırgada hayatını kaybedenlerin sayısı 40’a çıktı.

Bölge Valisi Eduardo Leite, basın toplantısında arama kurtarma çalışmalarının Pardo Nehri Vadisi’nde yoğunlaştığını ve ölü sayısının artma ihtimalinin bulunduğunu belirtti.

Leite, hafta sonundan bu yana tropik kasırga nedeniyle oluşan heyelan ve su baskınlarında 40 kişinin hayatını kaybettiğini, Rio Grande do Sul bölgesinde 900’den fazla kişiyle arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Afet bölgesinde inceleme yapan Leite, tahminlerine göre 9 kişinin kayıp olduğunu kaydetti.

Yetkililer, Rio Grande do Sul bölgesinde 67 kasabanın şiddetli fırtına ve su baskınlarından etkilendiğini, 1650 kişinin evsiz kaldığını ve 3 binden fazla kişinin geçici olarak inanç yerlerine gittiğini açıkladı.

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva, kasırga nedeniyle hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyerek, “Halka yardım etmek için her türlü çabayı göstereceğiz.” dedi.

Brezilya’da yılbaşından bu yana şiddetli yağışların neden olduğu sel ve toprak kaymalarında çok sayıda kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi evsiz kaldı.

arpacayajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu