Ekonomi

Borsa İstanbul güne yüzde 0,85 artışla başladı

Bankacılık endeksi yüzde 0,47, holding endeksi ise yüzde 0,88 arttı. Tüm branş endeksleri artarken en çok kazanan yüzde 1,18 ile elektrik oldu. Borsa İstanbul’un BIST 100 endeksi dün dalgalı bir seyir izleyen günü yüzde 0,19 değer kaybıyla 7.528,57 puandan tamamladı.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dün aldığı faiz kararı ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarının piyasa beklentileriyle uyumlu olması nedeniyle küresel hisse senedi piyasalarında olumlu bir gidişatın gözlemlendiğini belirtti. BoE) bunun para politikası kararlarına yansıdığını söyledi.

Fed dün politika faizini beklentiler dahilinde yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutarken, yaptığı açıklamada son göstergelerin ekonomik aktivitenin üçüncü çeyrekte “güçlü” bir hızda büyüdüğüne işaret ettiğini söyledi.

Bankanın politika kararının ardından düzenlenen basın toplantısında Fed Lideri Jerome Powell, enflasyonu yüzde 2 hedefine düşürmede kararlı olduklarının altını çizerek, ek para politikası sıkılaştırmasının kapsamı ve politikanın ne kadar süreceği konusunda kararlar alacaklarını açıkladı. Alınan bilgilere ve gelişen görünüm ve risklere bağlı olarak kısıtlayıcı olmaya devam edecektir.

İsrail-Filistin çatışması takip ediliyor

Analistlerin bugün, özellikle ülkedeki haftalık para ve banka istatistikleri, BoE’nin yurt dışındaki faiz kararı, dünya genelindeki imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), ABD’deki fabrika siparişleri ve İsrail-İsrail verileri başta olmak üzere yoğun bir veri gündemi var. Filistin çatışması. Haber akışının takip edileceğini belirterek, teknik olarak BIST 100 endeksinde 7.650 ve 7.750 seviyelerinin direnç konumunda, 7.480 ve 7.400 puanlarının ise destek konumunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu