Teknoloji

Bakan Kacır: Uzaya çıkan ilk Türk astronot bilimsel bir görevdir

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın ev sahipliği yaptığı Tarafsız Bölge’nin konuğu oldu.

Türkiye’nin çığır açan uzay programına ilişkin merak edilenleri anlatan Bakan Kacır, ilk Türk astronot Alper Gezeravıcı’nın ne zaman geleceğinin belli olmadığını belirterek, şunları söyledi:

Hedef tarih 3 Şubat. 5-6 günümüz kaldı. Ancak bu 4 veya 5 Şubat’a kadar olabilir. Her zaman iletişim halindeyiz. Alper Gezeravcı ile online olarak buluşuyoruz. Bir kez teşekkür etmek için beni aradı. Memnuniyetini dile getirdi. Milletimizin takip ve desteklerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Alper Bey 30 bin aday arasından seçildi

Alper Bey 30 bin aday arasından seçildi. Bu misyonda en büyük pay Sayın Cumhurbaşkanımıza aittir. Sayın Cumhurbaşkanımız 2018 yılında Türk Uzay Ajansı’nı kurdu. Biz de bakanlık olarak bu çalışmayı gerçekleştirdik. Ana misyonu Türkiye’yi uzay alanında kritik hedeflere taşımaktır.

10 yıl sonra uzay ekosisteminin önemli bir oyuncusu olacağız

Bu çalışmaları üç eksende değerlendirmek mümkündür. Bu çalışmaların bilimsel, stratejik ve ekonomik bir misyonu vardır. Cumhurbaşkanımız tarafından 9 farklı hedef daha ortaya konuldu. 2021 yılı başında dünyaya duyuruldu. 10 yıl sonra Türkiye, uzay ekosisteminin değerli bir oyuncusu olacak. Amacımız bu.

Uzaya çıkan ilk Türk astronot bilimsel bir görevdir

‘Kendi uzay istasyonumuza kendi roketimizle gitmedik’ dersek eleştiririz. Uzaya çıkan ilk Türk astronot bilimsel bir görevdir. Bu çalışmalara bizim de katılmamız gerekmez mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu