Ekonomi

Arçelik Pazarlama AŞ Hakkında Soruşturma Sürüyor

Rekabet Kurulu’nun Arçelik Pazarlama AŞ hakkında yürüttüğü soruşturmada güzel sözlü savunma toplantısı yapıldı.

Rekabet Kurumu’nda düzenlenen toplantıda Kurum Başkanı Birol Küle, söz konusu şirketin yeniden satış fiyatı belirleyerek Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal edip etmediğinin tespiti için soruşturma başlatıldığını hatırlattı.

Soruşturma komisyonu temsilcisi, yapılan incelemeler sonucunda elde edilen bulguların ilgili mevzuat çerçevesinde değerlendirildiğini ve şirketin satış bedelini belirleyerek yine ilgili kanuna aykırı davrandığını belirterek, bu çerçevede Arçelik Pazarlama’ya idari para cezası verilmelidir.

Davanın ilgili kanun ve “Rekabeti Engelleyici Anlaşmalar, Uyumlu Eylemler ve Kararlar Hakkında Yönetmelik ile Hakim Durumu Kötüye Kullanma Cezaları Hakkında Yönetmelik” çerçevesinde değerlendirildiğini belirten temsilci, şunları kaydetti:

“Ceza Kanunu’nun 5’inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi çerçevesinde, TCK’nın 3’üncü maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendine göre bahis eylemlerinin ‘diğer ihlal’ teşkil etmesi halinde, temel para cezası oranı Arçelik’in brüt gelirinden daha azdır, yüzde 0,5 ile yüzde 3 arasında belirlenebilir, ihlalin süresi 500000000000000000000000000000000000 olduğu için Ceza Kanunu’nun 5’inci maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca zam yapılmasına yer yoktur. bir yıldan az, Ceza Kanunu’nun 6. ve 7. unsurları gereğince temel para cezası.Uygulanacak herhangi bir ağırlaştırıcı veya hafifletici unsurun bulunmadığı kanaatine varıldı.

Şirket yetkilileri konuşmanın ardından, somut olayda kanuna aykırı herhangi bir faaliyetin bulunmadığını ve rastgele bir ihlalin söz konusu olmadığını savunarak delillerini Kurul’a sundular.

Kurul, soruşturmayla ilgili nihai kararını 15 gün içinde açıklayacak. Karar daha erken alınırsa Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde duyurulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu