Haber

AGİT Genel Sekreteri ve Orta Asya Dışişleri Bakanları Aşkabat’ta buluştu

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Genel Sekreteri ve Orta Asya devletlerinin dışişleri bakanları, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta bir toplantı gerçekleştirdi.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, başkent Aşkabat’taki Dışişleri Bakanlığı binasında düzenlenen toplantıya AGİT Genel Sekreteri Helga Schmid, Türkmenistan Dışişleri Bakanı Rashid Meredov, Başbakan Yardımcısı ve Bakan katıldı. Kazakistan Dışişleri Bakanı Murat Nurtleu, Özbekistan Dışişleri Bakanı Bakhtiyar Saidov, Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirociddin Muhriddin ve Kırgızistan. Türkmenistan Cumhuriyeti Büyükelçisi Azizbek Madramov katıldı.

AGİT Genel Sekreteri Schmid, toplantıda yaptığı konuşmada, bölgesel güvenlik, sürdürülebilir kalkınma ve istikrar gibi konularda bölgedeki acil sorunların çözümünde etkileşimi genişletmeyi ve güçlendirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Bu bağlamda tüm Orta Asya ülkeleri ve ilgili uluslararası yapıların ortak faaliyetlere ihtiyacı olduğunu vurgulayan Schmid, AGİT’in sağladığı proje ve önlemlerin de bu süreçteki önemli rolünün altını çizdi.

Türkmenistan Dışişleri Bakanı Meredov da sağlam sınır güvenliğinin bölgede barış ve refahın korunmasının temeli olduğunu kaydetti.

Çevre güvenliğinin Türkmen tarafı için uluslararası işbirliğinin öncelikli alanı olmaya devam ettiğini, öncelikli olarak rasyonel çevre yönetimi ve su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimi ile ilgili proje faaliyetleriyle ilgilendiklerini belirten Meredov, pratik uygulamanın önemine dikkat çekti. AGİT Kapsamlı Çevre Programı taslağı.

Meredov ayrıca katılımcılara Türkmenistan’ın ‘uzmanlaşmış bir yapı olarak Bölgesel İklim Teknolojileri Merkezi kurma’ fikrine destek vermeleri çağrısında bulundu.

Bu bağlamda AGİT İklim Değişikliği Teknolojileri Forumu’nun düzenlenmesini öneren Meredov, İklim Konferansı çerçevesinde bu yıl temmuz ayında yapılan ilk toplantının bu formatın zamanında ve talep gördüğünü gösterdiğini, ev sahipliği yapmaya hazır olduklarını ifade etti. bir sonraki toplantı 2024’te bu formatta yapılacak.

Katılımcılar, toplantıda küresel kalkınmanın önemli bir parçası olan sürdürülebilir ulaşımda iş birliğinin güçlendirilmesi konusunda bu yönde hareketler için birçok fırsatın bulunduğunu belirtti.

Katılımcılar bölgede sürdürülebilir ve güvenli kalkınmanın sağlanması konusunda etkili ve yapıcı diyalogu sürdürmeye hazır olduklarını ifade etti.

camas-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu