Ekonomi

ABD Adalet Bakanlığı: Boeing bir anlaşmadaki yükümlülüklerini ihlal etti

ABD Adalet Bakanlığı, Boeing’in 2018 ve 2019 yıllarında meydana gelen ve 346 kişinin ölümüne neden olan 737 MAX kazaları nedeniyle uçak üreticisini cezai kovuşturmadan koruyan 2021 tarihli bir anlaşmadaki yükümlülüklerini ihlal ettiğini söyledi.

Adalet Bakanlığı, Teksas’taki bir mahkeme dosyasında, ABD’li uçak üreticisinin “faaliyetleri boyunca ABD dolandırıcılık yasalarının ihlallerini önlemek ve tespit etmek için bir uyum ve etik programı tasarlamadığını, uygulamadığını ve yürürlüğe koymadığını” söyledi.

Adalet Bakanlığı yetkilileri, Boeing’de devam eden güvenlik ve kalite sorunlarını ortaya çıkaran Ocak ayındaki ayrı bir uçak patlamasının ardından bu bulguya ulaştı.

Adalet Bakanlığı mahkeme başvurusunda, Boeing’in 2021 anlaşmasını ihlal etmesi nedeniyle kovuşturmaya tabi olduğunu ancak yetkililerin, nasıl ilerleyeceklerini belirlemeden önce uçak üreticisinin anlaşmanın ihlalini ele almak ve düzeltmek için attığı adımları değerlendireceklerini söyledi.

Adalet Bakanlığı, Boeing’i 13 Haziran’a kadar yanıt vermeye yönlendirdi ve 7 Temmuz’a kadar Boeing hakkında dava açılıp açılmayacağına karar vermeyi planlıyor.

Boeing, Adalet Bakanlığının şirketin ertelenmiş kovuşturma anlaşması ya da DPA olarak bilinen 2021 anlaşmasını ihlal ettiğine karar verdiğini doğruladı.

Boeing yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu anlaşmanın şartlarını yerine getirdiğimize inanıyoruz ve bu konuda bakanlığa yanıt verme fırsatını dört gözle bekliyoruz. Bunu yaparken Alaska Airlines 1282 kazasının ardından sordukları sorulara verdiğimiz yanıtlar da dâhil olmak üzere, anlaşmanın tüm süresi boyunca olduğu gibi, bakanlıkla en üst düzeyde şeffaflıkla iletişim kuracağız.”

Foreks Haber Merkezi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu